moskitiera

Moskitiera – czy warto kupić?

by • 27/06/2018 • DomComments (0)584

 

Moskitiera to element aranżacji wnętrz, dzięki któremu będziesz mógł spędzić miłe wieczory przy otwartym oknie, bez obawy o to, że to wnętrza dostaną się owady. Sprawdź, kiedy warto się na nią zdecydować oraz na co zwracać uwagę podczas zakupu.

 

Jaką moskitierę mogę założyć na okno?

Moskitiera moskitierze nierówna. W rzeczywistości to akcesorium domowe dzieli się na różne rodzaje, które uzależnione są od sposobu montażu. Większa część moskitier to modele proste w montażu i sezonowe – po letnie można je ściągnąć z okien i schować do szafy, dzięki czemu jesienią nie ulegną zabrudzeniu, a zimą nie zniszczeją od niskiej temperatury. Ponadto moskitierę możesz założyć także na drzwi balkonowe. Odczepiana krawędź pozwoli Ci na swobodne wchodzenie i wychodzenia na balkon czy patio.

Wygodna i łatwa w montażu oraz demontażu jest moskitiera na rzep. Taśmę z rzepem wystarczy zamontować na ramie okna, a samą moskitierę przyczepiać i odczepiać zgodnie z potrzebami. Podobnie działa moskitiera magnetyczna, która jest nieco trwalsza, bo w miejscu rzepów ma magnesy. Rzepy po jakimś czasie mogą stracić przyczepność. Magnes – nie. Są to rozwiązania atrakcyjne cenowo i popularne. Zestawy do montażu są łatwo dostępne.

 

2_moskitiera-–-czy-warto-kupic

 

Innym dość tanim modelem jest moskitiera kołnierzowa, inaczej ramkowa bądź ramowa. Na framudze okna montuje się ją na obrotowych hakach, nie wnikających jednak w strukturę okna. Jest to po prostu aluminiowa ramka z siatką. Montaż i demontaż nie zajmuje wiele czasu.

Rzadziej sięga się po moskitierę drzwiową montowaną na zawiasach. Osadza się ją w ten sam sposób, co skrzydło drzwiowe. Zawiasy na ramie pozwalają otwierać normalne drzwi czy okno, zamykać zaś siatkowe, co skutecznie ogranicza dostęp owadów.

Niepopularnym, bo droższym rozwiązaniem jest zastosowanie moskitiery rolowanej – roletowej. Jest trwała i estetyczna. Moskitiera znajduje się w kasecie podobnej do tej, jaka występuje przy roletach okiennych. Jeśli chce się z niej skorzystać, wysuwa się ją, używając sznurka – także analogicznie do rolet. Takie rolety montuje się na oknach dachowych. Jej alternatywę stanowi moskitiera harmonijkowa. Działa na tej samej zasadzie, jednak nie nawija się na wałek, a składa – zgodnie z nazwą – w harmonijkę.

 

Na co zwracać uwagę podczas kupowania moskitiery?

Bardzo ważny jest materiał wykonania moskitiery. Aby służyła długo: nie niszczała w wyniku niekorzystnych warunków atmosferycznych oraz nie ulegała nadmiernie zabrudzeniu, stosuje się:

  • moskitiery z włókna nylonowego – zatrzymują owady mechanicznie, czyli dzięki wąskim oczkom,
  • moskitiery z włókna węglowego – jak powyżej,
  • moskitiery aluminiowe – nie tylko chronią przed owadami, ale są też w stanie zatrzymać niewielkie zwierzęta domowe, takie jak gryzonie, koty czy małe psy,
  • moskitiery antyalergiczne – chronią nie tylko przed owadami, ale również pyłkami traw czy innych roślin.

 

3_moskitiera-–-czy-warto-kupic

 

Moskitiery dostępne są w różnych kolorach, które dobierzesz do koloru ramy okiennej czy futryny. Przede wszystkim są to barwy neutralne: biała i czarna, inne zdarzają się rzadziej. Doczytaj na opakowaniu, czy wybrany przez Ciebie model chroni również przed wzrokiem niepowołanych osób z zewnątrz.

Pamiętaj też o gęstości sieci moskitiery. Najlepsze są oczka występujące co 1,2 mm, ponieważ blokują nie tylko duże, ale i drobne owady.

 

Pin It

Related Posts

Comments are closed.


Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'catapult_add_cookie_css' not found or invalid function name in /public_html/wp-includes/plugin.php on line 525

Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'yumprint_recipe_wp_head' not found or invalid function name in /public_html/wp-includes/plugin.php on line 525