facet999

Muszka czy krawat – Co i kiedy wybrać?

by • 11/01/2017 • ModaComments (0)1079

 

Generalnie uważa się, że elegancki mężczyzna to ten pod krawatem. Mamy jednak równie, o ile nie bardziej szykowną alternatywę, mianowicie muszkę. Obydwa elementy męskiej galanterii nadają formalności stylizacji. Mucha zamiast krawata pod szyją to coraz częstszy widok. Współcześnie nie jest już kojarzona ze starodawnością lub kelnerem. Muszka ubierana na jest nie tylko do smokingu i fraka, ale coraz częściej do garnituru, codziennych koszuli i swetrów z dekoltem w serek. Z kolei krawat to powszechny dodatek na formalne spotkania i do pracy. Obecnie nie ma sztywnych ram jak i kiedy nosić muszkę czy krawat. Dodatki te są elementem formalnych i każualowych stylizacji.

 

muszka-i-krawat

 

Co było pierwsze

Krawat i muszka to dorobek dawnych dżentelmenów, pamiętajmy, aby go szanować. Krawat narodził się we Francji dzięki Ludwikowi XIV, potem rozprzestrzenił się na całą Europę. Na przestrzeni lat wiele razy przeszedł rewolucję w modzie, jedną z jego deformacji była mucha, która powstała w XIX w. w Anglii. W Polsce w latach 70 XX wieku krawat nazwano zwisem męskim ozdobnym. Współcześnie najczęściej wybierana jest muszka męska typu motyl lub nietoperz z nieco węższymi skrzydełkami. Wśród krawatów prym ostatnio wiodą tak zwane śledziki. Dzisiaj obydwa dodatki męskiej garderoby znajdziemy w różnych fasonach w wielu sklepach.

Krawat – standard i klasyka

Niewątpliwie każdy elegancki, szanujący się mężczyzna ma ich kilka w swojej szafie. Noszone są na co dzień do biura i na spotkania biznesowe, ale także na oficjalne imprezy.  W biurach, bankach i firmach w którym obowiązuje dress code mężczyźnie zawsze chodzą w krawatach. Najelegantsze są te z jedwabiu, dostępne w różnych kolorach, fakturach i wzorach. Jedwab jednak nie wygląda dobrze w stylizacjach każualowych, do których bardziej sprawdzą się krawaty wełniane, tweedowe lub dziergane typu knit, które ze względu na swój splot nadają niezobowiązującego stylu.

 

krawat

 

Kilka ważnych zasad noszenia krawata

– powinien być dopasowany do kontrastu twarzy, koszuli i marynarki,

– do jasnej koszuli nosimy ciemniejszy krawat,

– krawat powinien być intensywniejszy od marynarki,

– do marynarki z szerokimi klapami zakładamy szeroki krawat, w przypadku wąskich klap odwrotnie,

– powinien zawierać wszytą pętelkę, przytrzymująca jego drugi koniec,

– nie może odsłaniać górnych guzików koszuli,

– powinien sięgać połowy klamry paska do spodni,

– należy dopasować go do kształtu kołnierzyka koszuli,

– nie należy skręcać go podczas wiązania,

– wiązanie należy dopasować do kształtu twarzy, garnituru i okazji,

– nie powinien być w takim samym kolorze jak poszetka.

 

Ze względu na różne możliwości wiązania krawata mamy duże pole do popisu. Najpopularniejsze z nich to węzeł prosty, pół-windsor, windsor oraz shelby.

 

Muchy męskie 

Muszki męskie coraz częściej zastępują krawaty zwłaszcza w stylizacjach młodych ludzi, pozwalają na większą wariancję w ubiorze w eleganckich i nieformalnych stylizacjach.

Najpopularniejsze typy muszek to:

– motyl,

– diament

– nietoperz

 

Na stronie www.fonfon.pl/pl/c/Muchy-meskie/13 sklepu z muszkami FonFon znajdziemy różnorodność kolorów, materiałów i form. Znajdziemy tam eleganckie modele na większe wyjścia, muszki dziecięce. Prym w ofercie wiodą jednak kolorowe muszki sprawdzające się w przypadku codziennych stylizacji. Pasuje wręcz idealnie do kolorowych koszul, marynarek klubowych i kardiganów.

Muszką zarezerwowana jest dla mężczyzn odważnych, dodaje ona oryginalności, pewności siebie i niepowtarzalności.

muszki-meskie

 

Kilka zasad noszenia muszki

– prawdziwa muszka to self-tie, czyli taka którą musimy samodzielnie zawiązać,

– należy dobrać ją zgodnie z obwodem kołnierzyka koszuli,

– do smokingu nosimy muszkę czarną,

– do fraka zakładamy wyłącznie muszkę białą,

– do formalnych stylizacji wybieramy muszkę o stonowanych kolorach,

– końce skrzydełek powinny odpowiadać zewnętrznym kącikom oczu,

– do eleganckich stylizacji należy łączyć ją z koszulką z łamanym kołnierzykiem i krytą plisą lub guzikami jubilerskimi,

– skrzydełka muszki powinny mieć odpowiednią wysokość, najczęściej 2,5 cala, wysocy mężczyźnie mogą wybrać 3 calówki,

– na weselach muszka zarezerwowana jest dla Pana Młodego, podkreśla to że jest on jedną z dwóch najważniejszych osób na tej uroczystości,

– mężczyźni z brzuszkiem powinni zakładać muszkę tylko do garnituru z kamizelką.

 

Dlaczego muszki

Muszki powoli wypierają krawaty ponieważ są o wiele wygodniejsze, w przeciwieństwie do krawata na pewno nie wylądują w kawie. Dodatkowo dają wiele możliwości stylizacyjnych. Współcześnie ubiera się je nie tylko na eleganckie okazje jak ślub, bankiet, gala, ale także w codziennych stylizacjach. W sklepach z muszkami istnieje wiele wzorów które można nosić nie tylko z garniturem, smokingiem czy frakiem, ale także z koszulami tzw. weekendowymi, a także swetrami. Mają też swoje wady mianowicie, ciężko jest je wiązać, ale wszystkiego można się nauczyć lub kupić gotowe fabrycznie zszyte. Muszka także optycznie poszerza, dlatego jeśli mamy pełną twarz lepiej wybrać krawat, który ją wysmukli.

Pamiętajmy jednak, że poza wyglądem bardzo ważne jest nasze samopoczucie i swoboda, jeśli muszka Cię przytłacza lepiej wybierz krawat. 

 

Pin It

Related Posts

Comments are closed.


Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'catapult_add_cookie_css' not found or invalid function name in /public_html/wp-includes/plugin.php on line 525

Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'yumprint_recipe_wp_head' not found or invalid function name in /public_html/wp-includes/plugin.php on line 525