botks2eds

Nadpotliwość – zwalcz ją botoksem!

by • 29/08/2019 • ZdrowieComments (0)392

 

Nadpotliwość to dość często spotykany, bardzo wstydliwy problem, który w wielu przypadkach bywa przyczyną kompleksów, zaniżonej samooceny oraz kłopotów z normalnym funkcjonowaniem społecznym, zawodowym czy towarzyskim. Na szczęście współczesna medycyna potrafi sobie z nim radzić – nadpotliwość pach, stóp czy dłoni pomoże zwalczyć botoks!

 

Z tekstu dowiesz się:

– jakie są przyczyny nadpotliwości,

– czy zastrzyki z botoksu na nadmierne pocenie się naprawdę działają.

Pocenie się ma na celu przede wszystkim naturalne chłodzenie organizmu, co chroni nas przed przegrzaniem. Ludzkie ciało w normalnych warunkach wydziela około 800 ml potu na dobę. Gdy jest gorąco lub gdy intensywnie ćwiczymy, może to być nawet kilka litrów dziennie. U niektórych osób wydzielane potu jest jednak niewspółmiernie wysokie do potrzeb termoregulacyjnych, temperatury czy wysiłku fizycznego. To właśnie nadpotliwość.

 

Nadpotliwość – przyczyny i rodzaje

Nadpotliwość to schorzenie, które objawia się nadmierną aktywnością gruczołów potowych – produkują one duże ilości potu, który nie jest w stanie szybko odparować z powierzchni skóry. Objawia się to nieestetycznymi mokrymi plamami na odzieży, a także nieprzyjemnym, ostrym zapachu, który towarzyszy osobie borykającej się z tą chorobą.

Co ważne, wyróżnia się nie tylko nadpotliwość pach, ale również nadmierne pocenie stópnadpotliwość dłoni, pleców, czoła itp. Jeśli schorzenie dotyczy jednej partii ciała, mamy do czynienia z nadpotliwością miejscową, jeżeli zaś większych obszarów – mówimy o nadpotliwości uogólnionej. Ze względu na przyczynę wyróżnia się natomiast:

– nadpotliwość pierwotną – ma podłoże genetyczne, a jej bezpośrednią przyczyną jest nadmierna stymulacja gruczołów potowych przez układ współczulny. Mogą ją potęgować również nadwaga, stres i niezdrowy tryb życia. Ma zazwyczaj charakter miejscowy (najczęściej dotyczy pach, dłoni lub stóp). Objawia się już w dzieciństwie lub w okresie dojrzewania,

– nadpotliwość wtórna – ma zazwyczaj charakter uogólniony, jest efektem chorób ogólnoustrojowych (np. cukrzycy, nadczynności tarczycy, reumatoidalnego zapalenia stawów, gruźlicy), przyjmowania niektórych leków (na nadciśnienie, hormonalnych, nasercowych, przeciwbólowych) lub zaburzeń pracy ośrodkowego układu nerwowego (np. po udarze).

 

Botoks – lekarstwo na nadpotliwość

Istnieją mniej i bardziej skuteczne sposoby na pocenie się: są to stosowane miejscowo antyperspiranty, leki przyjmowane doustnie, zioła. Jednym z najnowocześniejszych i najbardziej skutecznych sposobów na nadpotliwość jest jednak botoks, znany doskonale z zabiegów medycyny estetycznej. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że toksyna botulinowa znajduje zastosowanie również w innych dziedzinach medycyny (np. w neurologii czy okulistyce), a także leczeniu nadpotliwości.

Botoks to neurotoksyna, która łączy się z zakończeniami nerwowymi w gruczołach potowych i dzięki temu hamuje uwalnianie acetylocholiny, czyli substancji chemicznej stymulującej produkcję potu. Zabieg z wykorzystaniem botoksu jest bardzo prosty – lekarz przy pomocy cieniutkiej igły wstrzykuje punktowo niewielkie ilości botoksu w miejsca objęte nadpotliwością (twarz, pachy, dłonie, stopy). Jeśli pacjent jest bardzo wrażliwy na ukłucia, wcześniej można zastosować znieczulenie miejscowe. Cała procedura trwa około 30 minut.

Botoks zaczyna działać od razu po wstrzyknięciu, a nadpotliwość zmniejsza się już po 3–5 dniach po zabiegu. Co ważne – zastrzyki z botoksu na nadmierne pocenie się nie tyle maskują brzydki zapach potu, co hamują jego wydzielanie. Problem ustępuje więc całkowicie. Pełne efekty są widoczne po około 2 tygodniach. W zależności od indywidualnych predyspozycji pacjenta po 6–12 miesiącach zabieg można powtórzyć.

Z nadpotliwością można sobie poradzić! Botoks jest bezpieczną i sprawdzoną metodą, dającą bardzo dobre rezultaty. Można dzięki niej zapomnieć o wstydzie, kompleksach i problemach w codziennym funkcjonowaniu.

 

Pin It

Related Posts

Comments are closed.


Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'catapult_add_cookie_css' not found or invalid function name in /public_html/wp-includes/plugin.php on line 525

Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'yumprint_recipe_wp_head' not found or invalid function name in /public_html/wp-includes/plugin.php on line 525