zn1

5 najbardziej nietypowych kierunków studiów

by • 26/11/2019 • PracaComments (0)740

 

Uczelnie z każdym rokiem starają się spełniać oczekiwania studentów i poszerzać ofertę nie tylko o kierunki atrakcyjne pod względem programów nauczania, ale także dopasowane do aktualnych trendów panujących na rynku pracy. Chęć nadążania za obowiązującymi na uczelniach tendencjami sprawia, że zarówno same kierunki, jak i ich nazwy zaskakują swoją oryginalnością. Poznaj najbardziej nietypowe profile w szkołach wyższych.

 

1. Studia o wikingach

Nikogo z pewnością nie zdziwi, że taki kierunek studiów oferuje Uniwersytet w Oslo. Podczas zajęć studenci dowiedzą się wszystkiego, co łączy się ze światem tych skandynawskich wojowników. Będzie można poznać m.in. ich historię, wierzenia, kulturę, ale także specyfikę życia codziennego. Dla prawdziwych pasjonatów Skandynawii na pewno na uznanie zasługuje fakt, że zajęcia obejmują także runologię (badanie oraz odczytywanie pisma runicznego) oraz paleografię (rozwój pisma z perspektywy historycznej).

 

2. Upolityczniając Beyonce

Wbrew pozorom, studia te mają poruszać poważne zagadnienia – role płci, politykę czy pochodzenie. Analizie poddawane są utwory wokalistki i na ich podstawie toczy się dyskusja dotycząca współczesnego feminizmu, równości płci czy w ogóle seksualności w życiu codziennym. Co więcej, poza piosenkami, studenci badać będą również wystąpienia publiczne artystki, która według jednego z wykładowców jest osobą przełamującą różne granice i tworzącą historię. Kierunek ten dostępny jest na Uniwersytecie w New Jersey.

 

3. Game design

Tworzenie gier komputerowych nie jest łatwym zadaniem, dlatego kolejny kierunek to jedna z ciekawszych propozycji. Branża gier dynamicznie się rozwija, a niektóre projekty już dzisiaj przebijają swoim rozmachem nawet największe hollywoodzkie produkcje. Co więcej, rynek pracy odczuwa deficyt tak wykwalifikowanych ekspertów, dlatego to jeden z najbardziej perspektywicznych kierunków studiów. Wiedzę na ten temat można pogłębiać wybierając m.in. studia w Szczecinie w Zachodniopomorskiej Szkole Biznesu.

 

4. Zarządzanie parafią

Innowacyjność kierunków na polskich uczelniach dorównuje tym za granicą. Zarządzanie parafią to profil na studiach podyplomowych, który ma za zadanie wspomóc zainteresowane osoby w zarządzaniu placówkami działającymi przy kościołach. Program nauczania obejmuje takie zagadnienia jak prawo pracy, podstawy negocjacji, rachunkowości czy elementy prawa cywilnego. Co więcej, studenci uczą się również organizowania turystyki religijnej, kształtowania zdolności przywódczych czy podstaw psychologii społecznej. Dostępny m.in. na Katolickim Uniwersytecie Jana Pawła II.

 

5. Eksploatacja mórz i oceanów

Interesują Cię organizmy morskie oraz ochrona mórz i oceanów? Ten kierunek z pewnością jest dla Ciebie. Jego program to nie tylko zagadnienia z dziedziny fizyki czy matematyki, ale przede wszystkim biologii. Studenci poznają geologię i fizykę morza, hydrochemię, ale też dowiadują się, jakie procesy zachodzą w środowiskach morskich i jak mocny jest wpływ człowieka na obecny stan mórz czy oceanów. Kierunek ten znaleźć można na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym.

 

***

 

Zaprezentowane kierunki to tylko część z bogatej oferty uczelni wyższych. Zmieniający się rynek pracy oraz dynamiczne procesy technologiczne sprawiają, że tego typu nowoczesnych profili na uczelniach wyższych będzie coraz więcej. Daje to szanse nie tylko na rozwijanie pasji, ale też na znalezienie pracy w różnych sektorach gospodarki.

 

Pin It

Related Posts

Comments are closed.


Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'catapult_add_cookie_css' not found or invalid function name in /public_html/wp-includes/plugin.php on line 525

Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'yumprint_recipe_wp_head' not found or invalid function name in /public_html/wp-includes/plugin.php on line 525

Strony: 1 2