dzieckobaby

Czego nie wiesz o karmieniu piersią, a co może Cię do niego przekonać

by • 25/11/2016 • DzieckoComments (0)1004

 

Mówiąc o zaletach karmienia naturalnego i jego wyższością nad karmieniem butelką, zwraca się główną uwagę na wzmocnienie odporności dziecięcej. Biorąc pod uwagę statystyki dotyczące występowania wielu groźnych chorób u coraz młodszych jednostek, ma to swoje głębokie uzasadnienie.

 

Jest to jednak tylko jeden z wielu aspektów, które niekoniecznie muszą przekonać przyszłą mamę do takiej decyzji. Jakie jeszcze zalety posiada karmienie piersią noworodka? W jaki sposób powinna przygotować się do niego przyszła mama?

 

Dlaczego warto karmić piersią – aspekty zdrowotne

Na pierwszy plan wysuwają się oczywiście wszelkie aspekty zdrowotne. Co ważniejsze, dotyczą one nie tylko dziecka, ale również mamy. Pokarm naturalny posiada wszystkie ważne dla prawidłowego rozwoju dziecka składniki i to w najbardziej optymalnej ilości, która zmienia się wraz z rozwojem maleństwa. Są wśród nich m.in.:

– tłuszcze – ważny budulec mózgu i układu nerwowego;

– białko – istotny składnik budowy wszystkich tkanek;

– laktoza – bardzo ważny składnik tkanki nerwowej oraz ochrona dla przewodu pokarmowego;

– witaminy i składniki mineralne – w takim stężeniu, które nie wpływa negatywnie na nerki dziecka i nie spowalnia procesów metabolicznych;

– przeciwciała i hormony – które chronią organizm dziecka przed atakiem czynników takich, jak: wirusy, bakterie, grzyby, toksyny.

 

Karmienie noworodka piersią wspomaga również prawidłowe kształtowanie żuchwy. W późniejszym etapie wpływa z kolei na łatwiejsze i precyzyjniejsze opanowanie mowy przez dziecko. Naturalne karmienie dziecka to także ogromne wsparcie dla dzieci urodzonych przedwcześnie. Mleko matki chroni je przed zagrożeniem chorobami, zaburzeniami niedojrzałego ustroju oraz pomaga w szybszym rozwoju. Poza tym przez karmienie piersią matka dostarcza dziecku także:

– przeciwciał lgA – działające jak swego rodzaju pochłaniacz substancji uczulających;

– enzymy trawienne – wspomagające procesy trawienia oraz wydalania.

Dzięki odpowiednim zbilansowaniu, taka naturalna dieta ogranicza też w znaczący sposób ryzyko powstania otyłości czy wystąpienia nadwagi u dziecka.

 

Karmienie dziecka w sposób naturalny ma też korzystny wpływ na zdrowie samej mamy. Oznacza to w praktyce:

– spadek ryzyka wystąpienia anemii;

– łatwiejszą i szybszą utratę kilogramów, co zapobiega w efekcie otyłości;

– obniżenie ryzyka wystąpienia raka sutka i jajnika.

 

Karmienie piersią – korzyści dla sfery psychicznej matki i dziecka

Chcąc przedstawić wszystko co ważne o kamieniu piersią, nie wolno pomijać również aspektu psychologicznego. Mamy tu na myśli przede wszystkim szybszy i pełniejszy rozwój emocjonalny u dziecka. Dzieci karmione w ten sposób, czując bliskość matki są zazwyczaj spokojniejsze, gdyż wzrastają w poczuciu bezpieczeństwa już od pierwszych chwil po narodzinach. W ten sposób wykształca się w nich pewność siebie. Kontakt karmiącej mamy z dzieckiem wpływa też korzystnie na zdrowie psychiczne samej mamy. W czasie kamienia piersią wydziela się prolaktyna – hormon, który odpowiada m.in. za skłonności depresyjne, które pojawiają się u niektórych kobiet. Matki, które karmią piersią o wiele radośniej przechodzą trudy macierzyństwa. Zmienia się też ich nastawienie do nowo pełnionej funkcji. Stają się przy tym bardziej wyciszone i cierpliwsze. Rzadko, kiedy dochodzi wtedy do odrzucenia dziecka oraz zjawiska depresji poporodowej, która miewa niekiedy dramatyczne konsekwencje – zwłaszcza, gdy nie zostanie na czas rozpoznana.

Warto także wspomnieć, że karmienie piersią to także najtańszy i najszybszy sposób na posiłek maleństwa. Niemowlę może zaspokoić pragnienie czy głód pokarmem o idealnej gęstości i temperaturze. Reasumując: karmienie noworodka naturalnym mlekiem wzmacnia ogólnie jego organizm, który w późniejszym wieku o wiele skuteczniej broni się przed atakiem szkodliwych mikroorganizmów. Niesie też nieocenione korzyści zarówno dla sfery psychicznej dziecka, jak i mamy. Pomaga zbudować trwalszą więź emocjonalną, a w dziecku wykształca większe poczucie bezpieczeństwa i pewność siebie. Jest też sposobem na utrwalenie w nim świadomości, że właśnie u mamy znajdzie zawsze niezbędne mu wsparcie. Matka z kolei szybciej wraca też do formy psycho-ficzycznej sprzed ciąży. Oczywiście wymienione tu zalety, nie mają na celu wymuszenia na kobietach obowiązku karmienia piersią. Mają one stanowić rozważenie takiej opcji, także pod kątem korzyści, jakie płyną dla samej kobiety. Więcej o karmieniu piersią tutaj.

 

Pin It

Related Posts

Comments are closed.


Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'catapult_add_cookie_css' not found or invalid function name in /public_html/wp-includes/plugin.php on line 525

Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'yumprint_recipe_wp_head' not found or invalid function name in /public_html/wp-includes/plugin.php on line 525