poduszki-sklep

Wszystko, co musisz wiedzieć o poduszkach

by • 25/11/2016 • DomComments (0)1061

 

Zastanawialiście się kiedyś, skąd pochodzi fenomen poduszki? W tym artykule znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć o poduszkach: historia, korzyści itp.

 

W dzisiejszych czasach poduszki występują we wszystkich kształtach i rozmiarach. Od luksusowego komfortu pierza i puchu, przez puchate poduszki do specjalnie profilowanych: poduszki są uznaną częścią życia codziennego. Według sondażu Międzynarodowej Fundacji  Snu 64% osób korzysta z jednej do dwóch poduszek, a 27% używa co najmniej trzech. Aby zbadać fenomen poduszki  przyjrzyjmy się historii poduszek, nauce w tym temacie i jak znaleźć dla siebie odpowiednią poduszkę.

 

Historia poduszki
Pierwsi ludzie używający „poduszki” byli to ci, którzy mieszkali we wczesnej cywilizacji Mezopotamii, starożytnego regionu wschodniej części Morza Śródziemnego, około 7000 pne.  Jednak te poduszki składały się z bloków kamiennych i były używane tylko przez bogatych. Dawały trochę komfortu, lecz głównie były one wykorzystywane do podniesienia głowy od ziemi, by trzymać pluskwy z dala od jamy ustnej, nosa i uszu.

Starożytni Chińczycy robili poduszki za pomocą  drewna, kamienia, bambusa, a nawet porcelany czy brązu. Chociaż mogliby stworzyć miękkie poduszki, chińczycy wierzyli, że wykradały by one energię z organizmu i nie były tak skuteczne w utrzymywaniu z dala demonów.
Starożytni Grecy i Rzymianie natomiast  stosowali już miękkie poduszki z tkaniny wypychane piórami lub słomą. Chociaż wielu, zwłaszcza mężczyzn, postrzegało spanie na takiej poduszce miękkiej jako oznakę słabości. To myślenie związane z „jesteś miękki” trwało do czasów średniowiecza, kiedy to król Henryk VIII zakazał stosowania miękkich poduszek,  z wyjątkiem kobiet w ciąży.

 

Korzyści z poduszki
Choć dzisiejsze poduszki całkowicie różnią się od poduszek kamiennych wykorzystywanych w Mezopotamii, historia poduszki sugeruje, że podniesienie  wyżej głowy podczas snu oferuje wiele korzyści dla zdrowia.
Poduszki są niezbędnym elementem właściwego odpoczynku. Oprócz komfortu jaki dają, poduszki unoszą głowę, by umożliwić optymalny przepływ krwi i prawidłowe krążenie, co jest konieczne, ponieważ sen to czas, kiedy organy regenerują się.

Mówi się, że poduszka jest łóżkiem dla. Jest tak samo ważna jak materac, gdy chodzi o uzyskanie dobrze przespanej nocy.
Nasze głowy i szyje muszą być wspierane podczas snu. Dobra poduszka może mieć duży wpływ na jakość snu, zdrowia i ostatecznie dobrego samopoczucia.

 

Poduszka pomaga utrzymać szyję i kręgosłup w komfortowym ustawieniu podczas snu. Jednak poduszki, które nie pasują do śpiącego, na przykład są zbyt cienkie lub grube, mogą powodować ból barku, ból pleców lub ból głowy.
Badanie optymalnej wysokości poduszki, które testowało 16 dorosłych przy użyciu 3 różnych wysokości poduszki wykazało, że średnia wysokość poduszki – 10 cm, oferuje najlepsze ustawienie kręgosłupa, najwyższy komfort i najmniejszą aktywność mięśni.

 

Wybierz poduszkę, która jest odpowiednia dla Ciebie
Poduszki należy dobrać indywidualnie dla każdego śpiącego, opierając wybór na preferowanej pozycji spania, wzroście, wadze, alergiach, preferowanej temperaturze i na osobistym stanu zdrowia.

W jaki sposób można sprawdzić, jaki rodzaj poduszki będzie najlepiej dopasowany do nas i naszych nawyków spania?
Jeśli śpisz na plecach twoja poduszka musi być dosyć twarda by wspierać naturalną krzywiznę kręgosłupa, bez zbytniego unoszenia głowy gdyż to wygina nienaturalnie kark. Ogólnie rzecz biorąc, wysokość poduszki powinna być niższa niż pozycja spania, więc nie należy używać np. dwóch poduszek. Oczywiście jeśli jesteś astmatykiem wskazane jest wyższe uniesienie głowy podczas spania, choć nie chodzi tu o podniesienie samej głowy ale całego tułowia.

Jeśli często śpisz na boku, twoja poduszka powinna wspomagać utrzymać  kręgosłup w naturalnej linii poziomej, więc zalecana  jest grubsza poduszka niż do spania na plecach. Najlepiej zdecydować się na pulchniejszą poduszkę do  wsparcia szyi.
Chociaż spanie na brzuchu nie jest zalecane dla osi kręgosłupa, jeśli jednak przyjmujesz tę pozycję przez noc, im bardziej płaska poduszka tym lepiej.

 

Pin It

Related Posts

Comments are closed.


Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'catapult_add_cookie_css' not found or invalid function name in /public_html/wp-includes/plugin.php on line 525

Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'yumprint_recipe_wp_head' not found or invalid function name in /public_html/wp-includes/plugin.php on line 525