odkurz

Odkurzacz z workiem czy bez?

by • 28/09/2018 • DomComments (0)376

 

Odkurzacz to obecnie podstawowe urządzenie do sprzątania w domu. Występuje w wielu rodzajach i modelach. Jedno z rozróżnień uwzględnia budowę zbiornika do zbierania zanieczyszczeń. W tym świetle odkurzacz może być więc klasyczny: workowy, ale także nowoczesny: bezrowkowy. Który warto wybrać i dlaczego?

 

Charakterystyka odkurzacza standardowego workowego

Odkurzacz workowy różni się od bezrowkowego jedynie zbiornikiem do zbierania zabrudzeń: wielkością, budową, a czasem także umiejscowieniem. Zbiornik ów wyściełają różnego rodzaju worki: papierowe lub tekstylne.

Worki papierowe, choć nazwa może kojarzyć się z czymś nietrwałym i kiepskim jakościowo, w rzeczywistości są przystosowane do pełnionego zadania i bardzo efektywne. Wykonuje się je z mocnej tektury i wykańcza szczelnym zamknięciem z otworem. To właśnie tą drogą do worków trafiają zanieczyszczenia. Plusami worków papierowych są wolne napełnianie się – starczą na długo, a także rozciągalność – istnieje niewielkie ryzyko przerwania. Papierowe worki są łatwe do wymieniana.

Nowocześniejszą alternatywę stanowią worki tekstylne. O ile papierowe wykorzystuje się i wyrzuca (to bardzo higieniczna opcja!), o tyle tekstylne dedykowane są użyciu wielokrotnemu (generują więc mniejsze koszty). W praktyce wygląda to tak, że gdy worek tekstylny zostanie zapełniony, zawartość wysypuje się do kubła, a jego samego wytrzepać bądź – przy większych zabrudzeniach – wyprać. Worki te są trwalsze i mają jeszcze mniejszą szansę na przedziurawienie niż papierowe.

 

odkurzacz-z-workiem-czy-bez2

 

Charakterystyka odkurzacza bez workowego nowoczesnego

Wybierając odkurzacz bezrowkowy, nie trzeba martwić się niższą mocą czy mniejszą funkcjonalnością – poza rodzajem zbiornika modele nie różnią się niczym. Wydajność zależy od mocy, siły ssania i ceny, nie zaś obecności worków, bądź też ich braku.

W odkurzaczu bezrowkowym zanieczyszczenia wsysane są do pojemnika, którego nie wyścieła żaden dodatkowy materiał. Za sprawą „efektu cyklonu” śmieci trafiają na dno pojemnika, dzięki czemu jeśli podczas sprzątania nie zostanie zapełniony, nie trzeba go opróżniać – nadal będzie działał poprawnie i wydajnie.

Opróżnianie odkurzacza bezrowkowego może przypominać opróżnianie worka tekstylnego w modelu workowym. Pełen zbiornik wyciąga się z obudowy, otwiera i wyrzuca, zbiornik zaś otrzepuje. Co jakiś czas wartko go umyć, by nie zaczęły się tam gromadzić bakterie. Możliwe do zastosowania są także filtry, np. HEPA – doskonałe dla alergików, bo pozwalają pozbyć się popularnych alergenów.

 

odkurzacz-z-workiem-czy-bez3

 

Który odkurzacz dla kogo?

Dochodzimy do miejsca, w którym trzeba zdecydować się na konkretny model, a potem rodzaj. Który odkurzacz jest zatem lepszy: workowy czy bezrowkowy? Odpowiedź brzmi… to zależy!

Alergicy i osoby ciężej znoszące kontakt z zanieczyszczeniami raczej powinny wybrać model workowy – koniecznie z workami papierowymi. Tu jest on ograniczony do minimum.

Osoby chcące zaoszczędzić mogą zdecydować się albo na odkurzacz workowy z workami tekstylnymi, albo bezrowkowy – wówczas odpadają koszty dokupowania akcesoriów. Skraca się za to czas korzystania z odkurzacza bez oczyszczania zbiornika.

I wreszcie dla osób chcących stosować dodatkowe filtry, także zapachowe, właściwy będzie odkurzacz bezrowkowy. Ważne, by zbiornik był przezroczysty. Może nie będzie prezentował się superestetycznie, ale na bieżąco kontrolować stan zapełnienia.

Dodatkowe aspekty dotyczące wyboru odkurzacza to np. czy wybrać model tradycyjny czy przenośny, a także na jakie parametry zwracać uwagę. Wszystkie odpowiedzi na nurtujące pytania znajdziesz w artykule: Jaki odkurzacz kupić?. Zachęcamy do przeczytania!

 

Pin It

Related Posts

Comments are closed.


Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'catapult_add_cookie_css' not found or invalid function name in /public_html/wp-includes/plugin.php on line 525

Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'yumprint_recipe_wp_head' not found or invalid function name in /public_html/wp-includes/plugin.php on line 525