usta2

Opryszczka – jak zapobiegać jej nawrotom?

by • 28/01/2019 • ZdrowieComments (0)688

 

Opryszczka jest chorobą zakaźną, którą łatwo się zarazić drogą kropelkową. Chociaż sam wirus nie jest niebezpieczny dla naszego zdrowia, to już powikłania po opryszczce mogą nieść za sobą przykre konsekwencje. Z tego względu nie wolno tego problemu bagatelizować i trzeba przestrzegać podstawowych zasad dotyczących higieny.

 

Leczenie opryszczki

Aby pozbyć się tego szpecącego problemu, należy zastosować jak najszybciej leki na opryszczkę, czyli środki przeciwwirusowe. Należą do nich różnego rodzaju maści, żele i plastry, które są dostępne w aptekach. W wyjątkowych sytuacjach lekarz może zadecydować o włączeniu do kuracji antybiotyków. Jeśli wirus jest w swojej pierwszej fazie, możesz wypróbować domowych środków na opryszczkę. Jedną z najbardziej znanych metod jest posmarowanie zmienionego miejsca miodem, który wykazuje właściwości bakterio- i wirusobójcze. Do tradycyjnych sposobów do walki z tym problemem należy również stosowanie kremu z dodatkiem kilku kropli olejku z drzewa herbacianego lub robienie okładów z cebuli lub czosnku. Z opryszczką dobrze radzą sobie także napary z ziół: szałwii, mięty lub rumianku. Tego typu metody nie sprawdzą się jednak, gdy zmiany są nawracające. W tym wypadku lekarz może zalecić zastosowanie specjalnych preparatów dostępnych na receptę.

 

Zapobiegaj nawrotom – profilaktyka opryszczki

Niestety osoby, które zostały zarażone wirusem HSV-1, muszą liczyć się z tym, że już przez całe życie będą podatne na powrót opryszczki. Z tego względu muszą przede wszystkim mieć na uwadze wspieranie naturalnej odporności organizmu i przestrzegać zasad dobrze zbilansowanej diety. Czynnikiem wyzwalającym wirusa jest stres i przemęczenie, dlatego w profilaktyce opryszczki bardzo istotna jest umiejętność relaksowania się, wypoczynku oraz zapewnienie sobie regularnej dawki ruchu. Pomocna może być także suplementacja witaminą C, cynkiem lub witaminami z grupy B. Pamiętaj także o konieczności zachowania kilku zasad dotyczących higieny, tj.: używaj osobnego ręcznika do wycierania twarzy, przed użyciem sztućców umyj je ciepłą wodą z użyciem detergentów i nie dziel z innymi przedmiotów codziennego użytku, np. kubków i kosmetyków.

 

Pin It

Related Posts

Comments are closed.


Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'catapult_add_cookie_css' not found or invalid function name in /public_html/wp-includes/plugin.php on line 525

Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'yumprint_recipe_wp_head' not found or invalid function name in /public_html/wp-includes/plugin.php on line 525