jak zrobic sushi

Pałeczki do sushi – wszystko, co musisz o nich wiedzieć

by • 30/09/2015 • Kuchnia, Porady kulinarneComments (0)1369

 

Nie każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że pałeczki to najbardziej popularne sztućce na świecie – są one używane przez ponad 2 miliardy ludzi. W naszym kręgu kulturowym nie są stosowane, ale coraz więcej z nas wie, w jaki sposób się nimi posługiwać – to w dużej mierze zasługa popularności japońskiej kuchni, w tym w szczególności sushi.

 

Niezależnie od tego, czy potrafisz posługiwać się już pałeczkami, czy jeszcze jest to dla ciebie sztuka tajemna, sprawdź nasz krótki poradnik, który pokaże ci, jak posługiwać się nimi prawidłowo i gdzie można je zakupić.

 

Nie tylko z drewna bambusowego

Zwykle pałeczki wykonane są z drewna bambusowego – są one niedrogie, a dzięki swojej matowej powierzchni jedzenie nie wyślizguje się z nich, co powoduje, że są najlepsze dla początkujących. Jako jednorazowe pałeczki drewniane podawane są w wielu azjatyckich restauracjach – mają one wtedy formę dwóch pałeczek połączonych małym kawałkiem drewna. Gość ma wtedy pewność, że nie były one wcześniej stosowane. Również drewniane pałączki są używane do gotowania i smażenia – wówczas są one dłuższe i nie są lakierowane.

W sprzedaży znajdują się też pałeczki metalowe – najczęściej ze stali nierdzewnej. Są one wielorazowe i łatwe do utrzymania w czystości. Są jednak bardziej śliskie, dlatego jedzenie z nimi nie jest tak komfortowe i wymagają większej wprawy.

Oprócz bambusowych i stalowych pałeczek stosowane są też te wykonane z innych materiałów, niejednokrotnie bardzo kosztownych, na przykład ze srebra, złota, kości słoniowej, nefrytu czy jadeitu.

 

Pałeczki z twoim imieniem

Dzisiaj pałeczki do sushi do sushi oraz innych dalekowschodnich potraw można kupić w wielu sklepach, głównie w delikatesach oraz w sklepach oferujących produkty kulinarne z całego świata. Również są one dostępne w wielu różnych sklepach internetowych. Są oferowane w wielu wariantach, a nawet można zamówić je z usługą personalizacji, na przykład ze swoimi imieniem.

Takie usługi oferuje firma Orient Deco, która sprzedaje również innego rodzaju artykuły azjatyckie, na przykład zestawy do podawania sushi, herbaty oraz akcesoria do ich podawania. 

 

Najczęstsze błędy popełniane przy użyciu pałeczek

Istnieje bardzo dużo błędów, które można popełnić przy używaniu pałeczek, a w języku japońskim większość z nich ma również swoje osobne nazwy. Warto też pamiętać o tym, że w krajach Dalekiego Wschodu zasady nieco się różnią. Oto najczęściej popełniane błędy przez użytkowników pałeczek:

– oblizywanie pałeczek

– nabijanie jedzenia na pałeczki

– podawanie jedzenia innym osobom z użyciem swoich pałeczek

– mieszanie zupy pałeczkami

– nakładanie swoimi pałeczkami jedzenia ze wspólnej miski – powinno się to robić tylko drugim końcem pałeczek

– machanie pałeczkami nad daniem

– trzymanie w jednej ręce pałeczek i miseczki

– wskazywanie pałeczkami na inne osoby

 

Zazwyczaj do pałeczek podawane są specjalne podstawki – wtedy należy umieścić je na podstawce częścią stykającą się z jedzeniem. Gdy zatem chcesz używać pałeczek zgodnie z dalekowschodnim savoir-vivre, pamiętaj o tych zasadach!

 

Pin It

Related Posts

Comments are closed.


Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'catapult_add_cookie_css' not found or invalid function name in /public_html/wp-includes/plugin.php on line 525

Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'yumprint_recipe_wp_head' not found or invalid function name in /public_html/wp-includes/plugin.php on line 525