DSC_0384

Paryż za darmo!

by • 24/02/2018 • PodróżeComments (0)3330

 

Historia, sztuka, religia, kuchnia, architektura i bogate życie towarzyskie. Jak nigdzie indziej na świecie sacrum i profanum przeplatają się tu ze sobą, tworząc kolebkę artystów, kucharzy i projektantów mody. Wielokulturowy tygiel, jakim jest to miasto, już od dawna nie jest zarezerwowany dla ludzi bogatych i wysoko postawionych. Wiele muzeów i galerii bowiem można zwiedzić za darmo, a i innych atrakcji nie brakuje.

Znana z powieści „Dzwonnik z Notre Dame” Victora Hugo katedra Notre Dame de Paris znajduje się na wyspie Ile de la Cite i stanowi perełkę gotyckiej architektury. Ta jedna z najbardziej znanych budowli na świecie daje się podziwiać w pełnej okazałości przy zachodzie słońca z mostu na Sekwanie.

 

 

Inną atrakcją, za którą nie zapłacimy jest cmentarz Pere Lachaise, na którym można zobaczyć groby m.in. Jima Morrisona, Edith Piaf czy Chopina.

Warto również wsiąść w metro i przejechać się na Port de Clignancourt, gdzie każdego dnia odbywa się największy w mieście targ staroci. To miejsce tchnie w nas prawdziwego ducha miasta, można tam bowiem znaleźć naprawdę wartościowe przedmioty sprzed lat, a stragany i sklepiki oferują całą gamę przedmiotów, od tych codziennego użytku,  aż po zupełnie niepraktyczne, lecz ładne rzeczy. Samo przyjechanie na ten pchli targ stanowi niezwykłą przygodę.

Jak na miasto artystów przystało, stolica Francji oferuje muzeum niemal na każdym rogu. Jest muzeum zabawek, muzeum mody, muzeum erotyzmu, muzeum perfum, muzeum biblii i ziemi świętej. Oprócz dzieł Picassa, Modigliani’ego, czy Matisse’a można więc zobaczyć nietuzinkowe galerie i oryginalne prace. Warto wiedzieć także o tym, iż galerie oraz muzea narodowe są bezpłatne w każdą pierwszą niedzielę miesiąca, osoby do 26 roku życia natomiast mają do nich wstęp za darmo przez cały miesiąc.

Przed zachodem słońca można wybrać się na wzgórze Montmartre, dawniej najbiedniejszą dzielnicę miasta, dziś zaś siedzibę malarzy i początkujących artystów. Po obejrzeniu bazyliki Sacre Coeur (Serca Jezusowego), położonej na tym malowniczym  wzniesieniu, można podziwiać zapierającą dech w piersiach panoramę miasta, która rozciąga się ze schodów przed kościołem.

 

DSC_0144.NEF

 

Po spędzeniu dnia wśród zimnych murów wiekowych budowli należy oddać się bardziej przyziemnym przyjemnościom. Jedna z najstarszych dzielnic Paryża – dzielnica łacińska – aż kusi zapachami, kolorami i smakami, by usiąść w jednej z kawiarenek i rozkoszować się owocami morza, winem i francuskimi naleśnikami. Historyczne rezydencje, place i muzea wokół wciąż przypominają o tym, że jest się w niezwykłym miejscu, budynek Sorbony nasuwa myśl o Marie Skłodowskiej Curie (która została pierwszą kobietą – wykładowcą na tej uczelni), a gąszcz młodych ludzi w kawiarniach i barach sprawia, że mieszanina zapachu perfum, dobrego jedzenia, papierosów i wina przyprawia o przyjemny zawrót  głowy. Paryż, jako stolica elegancji, również jest szykowny w swej postaci. Mokry od deszczu lub skąpany w popołudniowym słońcu, porankiem czy nocą, każdego dnia zdaje się zaklinać magię w miejscach, które oglądały wielu znanych artystów. Tworzyli historię, której dziś możemy stać się częścią.

 

Pin It

Related Posts

Dodaj komentarz


Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'catapult_add_cookie_css' not found or invalid function name in /public_html/wp-includes/plugin.php on line 525

Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'yumprint_recipe_wp_head' not found or invalid function name in /public_html/wp-includes/plugin.php on line 525

Strony: 1 2