pech

Pęcherzyca – choroba układu odpornościowego

by • 17/11/2016 • ZdrowieComments (0)1169

 

To, co dzieje się na wierzchu, okazuje się zazwyczaj tylko symptomem problemów tkwiących znacznie głębiej. Można to traktować metaforycznie, ale niezawodnie sprawdza się również w dermatologii. Wszelkie niepokojące zmiany na skórze trzeba więc rozpatrywać bardzo szeroko. Podobnie jest z pęcherzycą, która – objawiając się na skórze – zwiastuje problemy z układem immunologicznym.

 

Czy to pęcherzyca? Objawy

Nietrudno się domyślić, że pęcherzyca objawia się poprzez liczne bolesne i brzydkie pęcherze na skórze. Najczęściej atakują one także błony śluzowe jamy ustnej, spojówek czy jamy nosowo-gardłowej. Dzieje się tak na skutek zaburzeń układu immunologicznego. Kiedy pracuje on prawidłowo, produkuje przeciwciała osłaniające organizm przed działaniem wirusów i bakterii. Pęcherzyca sprawia, że ten proces nie przebiega prawidłowo. Przeciwciała rozpoznawane są przez zdrowe tkanki jako antygeny, które zagrażają organizmowi, a co za tym idzie, które należy zniszczyć.

 

Pęcherzyca niejedno ma wcielenie…

W dermatologii mówi się o trzech różnych postaciach pęcherzycy, które różnią się symptomami:

– pęcherzyca paranowotworowa – to najcięższy i bardzo trudny do wyleczenia rodzaj pęcherzycy. Atakuje osoby, które mają za sobą chorobę nowotworową. Zmiany skórne pojawiają się w jamie ustnej, w przełyku oraz na wargach i sprawiają choremu dużo bólu.

– pęcherzyca liściasta – często myli się ją z rumieniem lub z opryszczką. Nie atakuje błon śluzowych. W początkowym stadium zaobserwować można pęcherze na skórze tułowia lub głowy. Bardzo szybko przenoszą się one jednak na inne partie ciała. To zmiany powierzchowne i – przez wzmożony świąd – niekomfortowe. Zdarza się, że u chorego występują problemy z zanikowymi zmianami włosów i paznokci.

– pęcherzyca zwykła – z tą odmianą dermatolodzy spotykają się najczęściej. Rozwój pęcherzycy zwykłej zaczyna się zazwyczaj od błon śluzowych jamy ustnej, strun głosowych i przełyku. Później pojawiają się pęcherze na skórze. Są bolesne i nierzadko występują w towarzystwie rumienia. By zyskać pewność, że wodne bąble na ciele to naprawdę pęcherzyca, wystarczy potrzeć skórę w miejscu, które wydaje się zdrowe. Jeśli się rozwarstwi i jeśli w tym miejscu powstanie nowy pęcherz, możemy być niemal pewni tej diagnozy. Pod naciskiem pęcherze pękają. Pozostają po nich płytkie, ale bardzo wolno gojące się rany.

 

Medycyna wciąż nie rozstrzygnęła, do jakiego działu chorób zaliczać się powinna pęcherzyca. Choroba genetyczna – tak najczęściej interpretuje się jej charakter. Niektórzy uważają jednak, że u źródeł tego schorzenia leżą zakażenia różnymi wirusami. Pewne warunki wpływają na nasilenie się objawów pęcherzycy. Dzieje się tak m. in. wtedy, gdy skóra jest wystawiona na działanie światła słonecznego czy podczas stosowania leków na nadciśnienie tętnicze. Pęcherze na skórze stają się też znacznie liczniejsze, gdy w diecie chorego znajdują się duże ilości pora, czosnku i cebuli.

 

Jak leczy się pęcherzycę?

Trafna diagnoza w przypadku pęcherzycy nie jest sprawą prostą. Konieczne są badania laboratoryjne, bez których można pomylić tę chorobę z innego rodzaju zmianami skórnymi, spowodowanymi przez półpasiec, rumień wielopostaciowy czy opryszczkę.

Więcej szczegółów na temat leczenia pęcherzycy znajdziesz na dermo.expert., warto natomiast wspomnieć, że najczęściej leczy się ją łącząc glikokortykosteroidy z lekami immunosupresyjnymi. Czynnikiem wspomagającym są maści, leki odkażające oraz aerozole, czyli szeroko pojęte leczenie miejscowe.

 

Pin It

Related Posts

Comments are closed.


Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'catapult_add_cookie_css' not found or invalid function name in /public_html/wp-includes/plugin.php on line 525

Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'yumprint_recipe_wp_head' not found or invalid function name in /public_html/wp-includes/plugin.php on line 525