ogrod232

Pielęgnacja ogrodu na początku jesieni

by • 28/08/2017 • DomComments (0)1006

 

Koniec sierpnia i początek września to czas wzmożonej pielęgnacji ogrodu. Oprócz obfitych zbiorów warzyw i owoców, musimy bowiem zadbać o szereg zabiegów porządkowych. Zwykle o tej porze w naszym klimacie panuje piękna pogoda i tzw. babie lato. Należy więc rozsądnie rozdzielić poszczególne prace, nie tracąc przy tym ostatnich chwil wypoczynku w ogrodzie.Ochrona roślin doniczkowych przed przymrozkami

 

Powoli kończy się okres, gdy rośliny mogą być umieszczone na tarasach czy balkonach. Przebywające na zewnątrz agawy, oleandry, lantany, bugenwille czy agapanty należy wnieść do pomieszczeń. Kiedy jest to konieczne? Decyzję o przeniesieniu roślin do domu musimy podjąć poprzez obserwację pogody. Gdy tylko ma nastąpić pierwsza noc z przymrozkiem, nie możemy zwlekać.

 

Uwaga na przenoszenie roślin do domu!

Niestety podczas zmiany temperatury i wilgotności, rośliny mogą źle zareagować. Niekiedy na liściach pojawiają się żółte plamy lub są one całkowicie zrzucane w przypadku bardziej wrażliwych gatunków. Dlatego taką przeprowadzkę najlepiej wykonać w słoneczny i stosunkowo ciepły dzień, aby różnica między temperaturą zewnętrzną a ogrzewanym pomieszczeniem, nie była zbyt duża. Rośliny należy umieścić w pomieszczeniu, gdzie temperatura nie przekroczy 10 stopni C. Nie może być też ona niższa niż 5 stopni. Pamiętajmy, by rośliny ustawić z dala od kaloryferów.

 

Pielęgnacja roślin na tarasie wczesną jesienią

Kwiaty letnie o tej porze zwykle nie zachwycają już swoim urokiem. Często albo usychają, albo mają mączniaka. W takim przypadku najlepiej wyrzucić całe rośliny i zastąpić je roślinami zimozielonymi – np. bluszczem, który ma prostokątne liście czy karłowatymi iglakami. Można też zasadzić łatwe w uprawie wrzosy i byliny o barwnych liściach (np. żurawki). Dla urozmaicenia, w puste miejsca po kwiatach letnich można zasadzić piękne chryzantemy.

 

shutterstock_225694723_ZPr

 

Jak podlewać rośliny jesienią?

W tym czasie musimy znacznie ograniczyć podlewanie roślin, które już rosną. Wyjątkiem jest okres, gdy temperatura jest jeszcze bardzo wysoka – wtedy przygotowujemy takie kwiaty jak fuksje czy pelargonie do zimowania. Aby to prawidłowo wykonać, musimy przyciąć dokładnie pędy roślin, które chcemy przezimować, po czym należy przenieść je do dość chłodnego pomieszczenia (temperatura nie wyższa niż 15 stopni). Profilaktycznie warto spryskać rośliny przed szkodnikami.

W zimie będzie trzeba regularnie sprawdzać, czy roślin nie zaatakowały choroby. Ale nie trzeba ich dokarmiać aż do końca lutego. Podlewanie więc powinniśmy ograniczyć do minimum, tak, aby roślin nie przesuszyć. Musimy pamiętać, że lepsze jest rzadsze podlewanie z większą ilością wody, niż tylko częste zwilżanie górnej warstwy gleby.

 

Na co przygotować się w październiku?

Październik to moment na ostatnie koszenie trawnika. Jest to szczególnie ważne, gdy jesień jest stosunkowo ciepła, ponieważ wtedy trawa jeszcze rośnie – choć zdecydowanie wolniej niż latem. Jeżeli murawa będzie zbyt wysoka, jej zimowanie pod śniegiem nie będzie prawidłowe.

Jeżeli natomiast zamierzamy zakładać trawnik, warto zwrócić uwagę na warunki pogodowe we wrzeniu. Jeśli jest to miesiąc ciepły i wilgotny, stanowi idealną porę na zakładanie trawnika z siewu. Możemy także przeprowadzić wertykulację, czyli usuwanie filcu oraz dodatkowo wykonać ostatnie nawożenie trawnika przed zimą. W tym celu stosujmy specjalne nawozy jesienne, które zawierają mniejszą ilość azotu. Dzięki nawożeniu trawnik będzie bardziej odporny na mróz i choroby.

 

Porządki na początku jesieni w ogrodzie

Jesień to czas intensywnego grabienia opadłych liści z drzew i krzewów. Jeżeli zaniedbamy te czynności, mokre i gnijące liście sprawią, że trawnik zostanie narażone na atak chorób grzybowych – a tym samym zniszczenie. Pamiętajcie, że zebrane liście można wykorzystać jako osłonę dla roślin ciepłolubnych. Warstwa na 15-20 cm z powodzeniem zabezpieczy takie rośliny przed mrozem.

 

Przygotowywanie kompostu

Liście możemy też kompostować – jednak warto wiedzieć, że nie wszystkie się do tego nadają. Musimy przede wszystkim odrzucić takie liście, które mają dużą ilość garbników, ponieważ te hamują rozwój niektórych organizmów (np. orzechów włoskich, dębów czy olch). Ważne, aby starannie zbierać na kompost również opadające liście i obumarłe fragmenty roślin – możemy je złożyć w kompostowej pryzmie. Nie kompostujmy natomiast elementów porażonych przez grzyby. Przerzuconą pryzmę przesypujemy na jesieni gotową szczepionką bakterii, dzięki której dojrzewaniu kompostu się przyspieszy.

Gdy nadejdą pierwsze przymrozki, musimy wykopać bulwy begonii i mieczyków oraz karpy kanny i dalii. Podlewamy wtedy też bardzo obficie krzewy zimozielone, takie jak różaneczniki czy iglaki oraz inne rośliny zimnolubne.

 

Pin It

Related Posts

Comments are closed.


Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'catapult_add_cookie_css' not found or invalid function name in /public_html/wp-includes/plugin.php on line 525

Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'yumprint_recipe_wp_head' not found or invalid function name in /public_html/wp-includes/plugin.php on line 525