wlosy2

Pielęgnacja ust

by • 14/03/2014 • Pielęgnacja ciała, UrodaComments (0)2232

 

Jeśli oczy są zwierciadłem duszy to czym są usta? Przyciągają męską uwagę, intrygują, ciekawią, a przede wszystkim wodzą na pokuszenie. Zadbane i gładkie są naszą najlepszą wizytówką! Nic więc dziwnego, że każda z nas marzy o pięknym uśmiechu.

 

Poznaj swoje usta

Tylko usta mogą się pochwalić tak szeroką funkcjonalnością w naszym organizmie. Nie służą nam bowiem tylko do przyjmowania posiłków czy mówienia, ale przede wszystkim do wyrażania emocji i nastrojów. Ich ułożenie i kształt wiele o nas mówią, zwłaszcza w późniejszych latach, kiedy wokół nich układają się zmarszczki, tak indywidualne 
i charakterystyczne dla każdego.

Usta to nic innego jak wargi pokryte czerwienią wargową – bardzo delikatną tkanką nabłonkową, o niewielkiej zdolności rogowacenia – w przeciwieństwie do skóry. Znajduje się w niej ogromna ilość zakończeń nerwowych, co sprawia, że usta są bardzo delikatne i czułe na najlżejszy dotyk. Pod warstwą nabłonka i tkanki łącznej znajdują się ich mięśnie: mięsień okrężny, umożliwiający zwieranie warg i szereg przyczepów innych mięśni mimicznych, które uczestniczą m.in. w podnoszeniu i opadaniu kącików ust.

 

Kiedy usta chorują

Istnieje kilka schorzeń ust, choć z reguły niegroźnych, które utrudniają życie cierpiącym na nie pacjentom. Wargi i skóra w ich otoczeniu atakowana jest często wirusem opryszczki – Herpes simplex. Charakterystyczne swędzenie i pojawiające się pęcherzyki wypełnione płynem zwiastują jej rychłe nadejście. Opryszczka dotyka nas z reguły w warunkach obniżenia odporności, zmiany klimatu czy przeziębienia. W aptece dostaniemy bez recepty maści zawierające lek przeciwwirusowy – acyklowir, a także wiele preparatów ściągających i wysuszających chorobowo zmienione miejsca.

Nowością są plasterki na opryszczkę, które pozwalają ukryć niechciany wyprysk, a jednocześnie leczą jego przyczynę. Innym schorzeniem dotykającym okolice ust może być pękanie ich kącików, potocznie zwane zajadami. Przyczyną ich wystąpienia jest w przeważającej większości niedobór witamin z grupy B. Walka z nimi nie jest jednak skomplikowana, a najskuteczniejszą metodą jest suplementacja witaminy B2.

 

nivea_balsamy_do_ust

 

Domowe SPA

Aby nasze usta były zdrowe musimy o nie regularnie dbać. Systematyczną pielęgnację rozpocznij od zaopatrzenia się w pomadkę lub balsam ochronny. Najwięcej składników odżywczych zawierają kosmetyki dostępne w aptekach, ale idealnym rozwiązaniem jest również kupno tradycyjnej wazeliny kosmetycznej lub maści z witaminą A. Nie zawierają bowiem żadnych dodatkowych barwników czy substancji zapachowych.

Warto również uwierzyć w moc naturalnych składników takich jak miód. To właśnie maseczka z miodu najszybciej nawilży i zregeneruje spierzchnięty naskórek warg. Aby poprawić koloryt ust stosuj co jakiś czas peeling z cukru, który dodatkowo je wygładzi. Warto również zafundować naszym ustom delikatny masaż szczoteczką do zębów. Zabieg ten poprawi ukrwienie i usunie z nich martwy naskórek. Staną się wówczas miękkie i soczyście czerwone.

 

Hialuronowe usta

Jeśli jednak żadne domowe sposoby nie spełniają naszych oczekiwać możemy skorzystać z oferty gabinetów medycyny estetycznej. Z pomocą przychodzą nam wypełniacze na bazie kwasu hialuronowego. Warto pamiętać, że myśląc o zabiegach związanych z podkreśleniem ust,  nie musimy skupiać się tylko na zwiększeniu ich objętości. Niestety z upływem czasu, pod wpływem zbyt intensywnego korzystania ze słońca lub solarium, u osób ze skłonnościami alergicznymi, usta bardzo szybko tracą swoją naturalną spoistość, kolor i nawilżenie. 

 

nastepna

Pin It

Related Posts

Dodaj komentarz


Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'catapult_add_cookie_css' not found or invalid function name in /public_html/wp-includes/plugin.php on line 525

Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'yumprint_recipe_wp_head' not found or invalid function name in /public_html/wp-includes/plugin.php on line 525