nartyski

Wybierasz się pierwszy raz na narty? O tym nie możesz zapomnieć

by • 10/12/2018 • PodróżeComments (0)1130

 

Wybierasz się pierwszy raz na narty, nerwowo sporządzasz listę rzeczy do zabrania. Garderoba, kosmetyki i dokumenty wydają się oczywiste. Kilka podpowiedzi znajdziesz na poniższej liście.

 

1. Okulary i krem

Zimą raczej nie myślimy o kosmetykach do opalania, słusznie zakładając, że większość powierzchni ciała będzie szczelnie zakryta zimowym ubraniem. Faktycznie – ukryjemy wszystko z wyjątkiem twarzy. Ta zaś będzie wystawiona na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, o które na stokach we Włoszech i Hiszpanii wcale nie jest trudno. Wręcz odwrotnie, tam trudno o chmury! Dlatego w bagażu każdego narciarza muszą się znaleźć: krem z filtrem UV i okulary sportowe, najlepiej gogle narciarskie z przyciemnianymi szkłami i filtrem UV. Jeśli chodzi o krem, najlepiej, gdy będzie to krem tłusty, odpowiedni na mróz. Nie można też zapomnieć o ochronnej pomadce na usta.

 

2. Smartfon

Umówmy się, wyjazd na stok bez naładowanego telefonu z zapisanymi numerami alarmowymi, numerem hotelu lub schroniska oraz numerami osób, z którymi przyjechaliśmy na narty, to co najmniej lekkomyślność. Niestety wypadki chodzą po ludziach, także po doświadczonych narciarzach. Smartfon może nam dosłownie uratować życie, gdy na stoku przydarzy nam się nieszczęście lub z jakiegoś powodu zejdziemy z trasy i zabłądzimy. Dlaczego smartfon nie zwykły telefon? Wbudowany GPS pomoże ustalić naszą lokalizację. Przed wyjazdem w trasę trzeba sprawdzić, czy w telefonie włączona jest funkcja lokalizacji i transmisja danych komórkowych.

Przy okazji warto wspomnieć, że dobre rękawice narciarskie nie tylko nie ograniczają ruchów palców i nadgarstka, ale także pozwalają swobodnie operować smartfonem. To duże ułatwienie, zwłaszcza na dużym mrozie.

 

3. Ogrzewacze

Maleńkie gadżety, jakie kupuje się w sklepie z pamiątkami, drobnymi upominkami. Modne w okresie walentynek. Kosztują niewiele, a potrafią być bardzo pomocne. O co chodzi? Wewnątrz ogrzewacza znajduje się blaszka, którą należy odpowiednio wygiąć. W ten sposób rozpoczynamy ciekawy proces, zimny przedmiot nagle staje się… gorący! Teraz wystarczy włożyć go w wewnętrzną kieszeń kurtki lub spodni i można się ogrzać nawet w bardzo mroźny dzień. Ogrzewacze nie są jednorazowe. Wystarczy je zagotować i ostudzić, by ponownie nadawały się do użycia. Są bardzo lekkie i na pewno nie będą nam przeszkadzać podczas szusowania po śniegu.

 

4. Kask

W Polsce obowiązkowy tylko dla dzieci poniżej szesnastego roku życia. Dorośli teoretycznie mogą jeździć na nartach w czapkach. Jednak przed wyjazdem na narty warto zapoznać się z regulaminem konkretnego stoku, jedne wymagają kasków inne nie. Tyle teorii. W praktyce statystyki są nieubłagane, co piąty wypadek na stoku kończy się urazem głowy. Co dziesiąty stanowi poważne zagrożenie dla życia. Z głową nie ma żartów, dlatego lepiej ten kask mieć. Nawet jeśli przepisy nie wymagają.

 

5. Kurtka narciarska

Zwykła kurta, jaką nosimy na co dzień, nie będzie odpowiednia na narty, nawet jeśli jest bardzo ciepła. Tu potrzebujemy czegoś wyjątkowego – stroju lekkiego, termoaktywnego i nieprzemakalnego. Ponadto kurtka musi być dobrze dopasowana (obowiązkowy wewnętrzny pas, który nie tylko ją stabilizuje, ale też zapewnia szczelność) zarówno w pasie, jak i przy nadgarstkach. Do tego musi być wygodna i nie krępować ruchów. Czyli najlepiej taka, żebyśmy w ogóle zapomnieli o jej istnieniu.

 

6. Spodnie narciarskie

Podobnie jak kurtka, muszą być nieprzemakalne i termoaktywne. Typowe spodnie narciarskie są nieco szersze u dołu tak, by swobodnie objąć but. Mają oczywiście gumki i rzepy, by pomiędzy butem a krawędzią nogawki nie było prześwitu wpuszczającego zimne powietrze i śnieg.

 

7. Buty

Dla narciarza buty są ważniejsze od nart. Tak naprawdę to od ich dopasowania zależy wygoda i komfort jazdy. Nie ma mowy o butach o numer za dużych lub za małych, bo takie udało się pożyczyć od znajomych lub tylko takie były w wypożyczalni. Buty muszą być idealnie dopasowane do rozmiaru stopy. Znacznie minimalizuje to ryzyko kontuzji i sprawia, że jazda jest przyjemnością. Buty narciarskie są ciepłe, nie trzeba decydować się na większe tylko po to, by założyć trzy pary skarpet.

 

8. Narty i kijki

Wydawałoby się, że najważniejsze w ekwipunku narciarza. Faktycznie, bez nich nie pojeździmy. Jednak początkujący narciarze nie muszą, a nawet nie powinni kupować własnych nart. Lepiej będzie, jak wypożyczą sobie sprzęt w wypożyczalni, sprawdzą, na jakich nartach czują się najlepiej i ocenią, czego tak naprawdę potrzebują. O pomoc można poprosić pracownika wypożyczalni lub instruktora na stoku.

 

Pin It

Related Posts

Comments are closed.


Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'catapult_add_cookie_css' not found or invalid function name in /public_html/wp-includes/plugin.php on line 525

Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'yumprint_recipe_wp_head' not found or invalid function name in /public_html/wp-includes/plugin.php on line 525