pizza

Pizza – co warto o niej wiedzieć?

by • 15/09/2017 • Kuchnia, Porady kulinarneComments (0)1153

 

Włoski przysmak już dawno podbił serca Polaków i od tego czasu króluje na stołach większości  z nich. To jeden z naszych ulubionych przysmaków, który często pojawia się w naszej kuchni. Pizza niejedno ma imię i niesie za sobą wiele sekretów oraz tajemnic. No właśnie, co warto wiedzieć o pizzy – naszym ulubionym włoskim daniu?

 

Urodziła się we włoskim mieście, Neapolu, gdzie była zaledwie przekąską dla tamtejszej ludności. Gdy dotarła do Stanów Zjednoczonych, uczyniono z niej królową całego świata. Dziś niemal wszyscy nie wyobrażają sobie bez niej życia, imprezy czy domowej dostawy w chwilach zmęczenia i braku chęci do gotowania. Co powinniśmy wiedzieć o pizzy i o jakich ciekawostkach z nią związanych warto pamiętać?

 

1. Każdego dnia mieszkańcy całego świata kupują około… 13 milionów sztuk pizzy. To jeden z bardziej uniwersalnych przysmaków, cieszący podniebienia wielu nacji i kultur na całej planecie.

 

2. Wraz z rozwojem popularności pizzy w naszym kraju zastanawiano się, jak często zaczęliśmy ją jeść . Okazało się, że prawie co drugi Polak jada pizzę przynajmniej raz w miesiącu, a ponad 10% decyduje się na włoską przekąskę raz w tygodniu.

 

3. Pizza jest jednym z ulubionych dań na dowóz. Prawie połowa ankietowanych badania przeprowadzonego dla marki Mosso przyznało, że zwykle pałaszuje danie w ulubionej restauracji i barze.

 

4. Niektóre pizzerie tak jak, np. pizzeria Domino’s wprowadziła i korzysta ze specjalnego systemu utrzymywania temperatury „Domino’s Heat Wave”, dzięki czemu pizza w tej sieciówce smakuje tak samo pysznie w lokalu na miejscu, jak i w domu. Jeśli chcecie jej spróbować, szukajcie pizzowych inspiracji tutaj: http://www.entuzjascipizzy.pl

 

5. Najdłuższa pizza wpisana do księgi Rekordów Guinnessa została stworzona w jednym z miasteczek we włoskiej Toskanii. Placek liczył 1172 metry, a w jego skład wchodziły aż 2 tony mąki, 30 kg bazylii i kilkaset kilogramów mozzarelli. Nie wspominając o wielkich wiadrach sosu pomidorowego!

 

6. Czy wiecie, że istnieją też najdroższe pizze świata? Niektórzy smakosze płacą krocie, żeby kupić luksusowy placek skomponowany, np. z białych trufli czy płatków jadalnego złota. Taki przysmak może kosztować nawet trzy tysiące dolarów.

 

7. Według badań przeprowadzonych na grupie Polaków regularnie konsumujących pizzę nasi rodacy najbardziej uwielbiają spożywać pizzę z następującymi dodatkami: pomidorami, pieczarkami, szynką, salami, cebulą, papryką i oliwkami. Nie pogardzimy również kukurydzą i… owocami morza.

 

8. Najważniejszym elementem pizzy dla Polaków jest oczywiście… sos. Okazuje się, że co drugi Polak nie wyobraża sobie zjedzenia placka bez ulubionego sosu: pomidorowego czy majonezowego. Mieszkańcy Włoch do tej pory nie mogą tego zrozumieć, ponieważ ich zdaniem każdy sos zakłóca smak szlachetnego ciasta. Ich ulubionym sposobem jedzenia jest pizzy jest skraplanie jej kroplami oliwy z oliwek.

 

9. Klasyczne ciasto na pizzę powinno być dobrze napowietrzone – należy wyrabiać je ręcznie. Po tym zabiegu należy przykryć je ściereczką, odstawić w ciepłe miejsce, aby mogło spokojnie wyrosnąć.

 

10. Istotną sprawą jest także kolejność nakładania na pizzę składników: pierwsza warstwa to sos pomidorowy, druga – ser. Włosi polecają, aby zamiast klasycznej wersji żółtego sera, dodawać startą mozzarellę. Składniki nie powinny obciążać ciasta – im mniej, tym lepiej.

 

Pin It

Related Posts

Comments are closed.


Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'catapult_add_cookie_css' not found or invalid function name in /public_html/wp-includes/plugin.php on line 525

Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'yumprint_recipe_wp_head' not found or invalid function name in /public_html/wp-includes/plugin.php on line 525