zarowsa

Podstawowe rodzaje żarówek. Które najlepiej wybrać?

by • 01/03/2018 • DomComments (0)721

 

Planowanie oświetlenie to jeden z niezwykle istotnych aspektów urządzania wnętrza. Znaczenie ma jednak nie tylko dobór odpowiednich lamp, ale też żarówek, których w sklepach dostępnych jest dziesiątki rodzajów. Dowiedz się, jakie masz możliwości i zdecyduj, które żarówki będą dla ciebie najlepsze.

 

Podstawowym kryterium podziału żarówek jest sposób, w jaki wywoływany jest strumień świetlny. Biorąc pod uwagę ten aspekt, możemy wyróżnić żarówki halogenowe, świetlówki, diody i taśmy LED, promienniki podczerwieni oraz żarówki żarowe. W popularnych sklepach, nie tylko budowlanych, znajdziesz wszystkie rodzaje żarówek – jak wybrać odpowiednią?

 

Żarówki halogenowe i świetlówki

W żarówkach halogenowych stosuje się żarnik wolframowy, który wypełniony jest gazem szlachetnym z odrobiną halogenu. Tego typu żarówki zużywają nawet do 30 proc. mniej energii od swoich klasycznych odpowiedników, jednak w instalacjach o wysokim napięciu wymagają wyposażenia w transformator.

 

podstawowe-rodzaje-zarowek_2

 

Świetlówki składają się bańki pokrytej luminoforem oraz wypełnionej świecącym gazem i rtęcią. Gdy do jej wnętrza dociera impuls elektryczny, rtęć wytwarza promieniowanie nadfioletowe, następnie przekształcane w widzialne światło. Świetlówki są uznawane za bardzo energooszczędne – w porównaniu do tradycyjnych żarówek mogą wyprodukować więcej światła w znacznie krótszym czasie.

 

Diody i taśmy LED

Diody oraz taśmy LED, których działanie opiera się na diodach elektroluminescencyjnych, cechują się długą żywotnością i energooszczędnością. Ciekawym rozwiązaniem są zwłaszcza taśmy LED, które można przyklejać na najróżniejszych powierzchniach, w tym meblach. Niektóre modele taśm LED umożliwiają także zmianę koloru światła przy pomocy pilota.

 

Promienniki podczerwieni i żarówki żarowe

Promienniki podczerwieni wykorzystywane są między innymi w garażach oraz szklarniach. Większość pobieranej przez nie energii elektrycznej przekładana jest na ciepło, a wśród ich dodatkowych zalet wymienia się cichą pracę i bezpieczeństwo użytkowania, podyktowane faktem, iż nie emitują one szkodliwego promieniowania.

Ostatnim rodzajem są żarówki żarowe, czyli wypełnione azotem bańki, w której umieszczono zintegrowany drut wolframowy. Żarówka żarowa świeci się, gdy przez drut przepłynie prąd.

 

podstawowe-rodzaje-zarowek_3

 

Na co zwrócić uwagę przy zakupie żarówek?

Przed zakupem żarówek sprawdź, czy jej napięcie pasuje do posiadanej przez ciebie lampy – w przeciwnym razie będziesz musiał zaopatrzyć się w specjalny transformator. Ważnym kryterium będzie również klasa energetyczna żarówki, decydująca o poborze prądu. Klasy dostępnych w sklepach żarówkach określa się literami od A do G, gdzie A oznacza najmniejszy pobór prądu, natomiast G – największy. Duże znaczenie podczas doboru żarówek ma też jasność strumienia światła, określana w lumenach. Im wartość ta jest wyższa, tym jaśniejsze światło uzyskasz.

Istotnym aspektem będzie także trwałość żarówki, którą można zweryfikować na podstawie podanej na opakowaniu liczby cykli włączania i wyłączania – im jest ona wyższa, tym dłużej żarówka będzie ci służyć. Przy zakupie zwróć również uwagę na czas nagrzewania żarówki, który bezpośrednio wpływa na komfort jej użytkowania.

 

Pin It

Related Posts

Comments are closed.


Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'catapult_add_cookie_css' not found or invalid function name in /public_html/wp-includes/plugin.php on line 525

Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'yumprint_recipe_wp_head' not found or invalid function name in /public_html/wp-includes/plugin.php on line 525