Moda lat 90 to nadal inspiracja dla największych projektantów mody.

Powrót mody z lat 90-tych

by • 27/03/2014 • Moda, TrendyComments (0)27248

 

Lata 90-te wydają się być zbyt świeżym i blisko osadzonym punktem w czasie, by móc o nich mówić w kontekście pewnej epoki w modzie, jak w przypadku lat 20-tych, czy 50-tych. Bardzo często zresztą, podczas omawiania kolejnych dziesięcioleci, które przynosiły zmiany w krojach, kolorach ubrań, owa wyliczanka kończyła się na późnych latach 80-tych. Lata 90-te były pomijane i dopiero jakiś czas temu zaczęły pojawiać się publikacje, w których dochodzono do wniosku, że moda wtedy też była „jakaś”.

Każdy z wcześniejszych okresów niósł charakterystyczne przekształcenia, wywoływane choćby zawirowaniami historycznymi – lata 30 określał Wielki Kryzys, na przekór moda stała się bardziej kobieca. Podobnie w połowie XX wieku – aby zatrzeć  wojenne wspomnienia, styl ubierania zmienił się na radosny i frywolny, to czas narodzin bikini. Lata 60 – te przyniosły popularyzację jeansów, bunt i modę dzieci kwiatów i ich wpływy sięgające kolejnej dekady. Lata 80 – te w Polsce były czasem przeglądania zagranicznych magazynów, dostarczanych przesyłkami, wypełnionym szyciem i próbami uczynienia mody bardziej kolorowej, na wzór tej zachodniej.

backto

Lata 90-te Przyniosły nieco oddechu, który znalazł odzwierciedlenie w sposobie ubierania. Jeśli dla scharakteryzowania stylu jakiejś epoki w modzie konieczne jest, by ileś lat później ktoś odkrył, że popularne teraz fasony nosiło się kilka dziesięcioleci wcześniej – moda lat 90 – tych wróciła i została nazwana.

Jest dość minimalistyczna i prosta, geometryczna, wręcz architektoniczna, czasem nieco męska albo na przekór – cukierkowa. Dużo w niej czerni, jeansu, odcieni błękitu, szarego, czerwieni, wzorów. Lata 90-te, to skórzane kurtki, które dziś znamy w uwspółcześnionym wydaniu, w postaci ramonesek. Marynarki, luźne sukienki, krótkie topy, legginsy, obszerne swetry i sportowe bluzy. Gdyby „Pretty Woman”, „Przyjaciół”, czy inne kultowe obrazy lat 90-tych postanowiono dziś wznowić, z utrzymaniem tamtego klimatu, mogłoby się okazać, że styliści wcale nie musieliby odwiedzać magazynów w poszukiwaniu ubrań sprzed dwóch dekad, bo bardzo podobne propozycje znaleźliby w sklepach.

 

Krótkie topy

Znane pod nazwą „crop top”, odsłaniające brzuch topy nie są wcale nowością  – identyczne były modne w latach 90-tych. Z długim, krótkim rękawem albo takim o długości ¾. Najczęściej noszone do jeansów z wysokim stanem albo spódniczek mini w kwiaty. Popularne, podobnie jak wzorzyste, krótkie bralety. Na ulicach widywane były na równi z  postrzępionymi, wykończonymi frędzlami koszulkami.  

 

 

 

Bralety

 

 

nastepna

Pin It

Related Posts

Dodaj komentarz


Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'catapult_add_cookie_css' not found or invalid function name in /public_html/wp-includes/plugin.php on line 525

Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'yumprint_recipe_wp_head' not found or invalid function name in /public_html/wp-includes/plugin.php on line 525

Strony: 1 2