Jedną z największych obaw osób szukających pracy za granicą jest kwestia mieszkania. Jego szukanie poza Polską kojarzy się z trudnościami z porozumieniem się z właścicielem, wysoką kaucją i czynszem. Na szczęście jednak, aby podjąć pracę za granicą, wcale nie trzeba wynajmować mieszkania czy pokoju, bowiem w Internecie znajdziesz wiele ofert z zakwaterowaniem. Gdzie takich szukać i na co zwrócić uwagę?
Praca z zakwaterowaniem – czy warto?
Praca z zakwaterowaniem to wygodna opcja, która zwalnia nas z czasochłonnego i często uciążliwego obowiązku poszukiwania lokum za granicą. Co więcej, opcja ta może być o wiele korzystniejsza finansowo. Aby jednak tak było, warto dokładnie sprawdzić, co proponuje pracodawca i na jakich warunkach.
W większości przypadków opcja zakwaterowania polega na tym, że pracodawca potrąca koszty mieszkania z wynagrodzenia pracownika. Czynsz jest więc narzucany odgórnie, przez to warto jego wysokość zweryfikować i porównać ze stawkami rynkowymi. Jeśli wysokość opłaty za zakwaterowanie jest wysoka, to bardziej opłacalne jest znalezienie mieszkania na własną rękę.
Jakie prace dostępne są z zakwaterowaniem?
Nie wszystkie prace za granicą dostępne są z zakwaterowaniem. Zazwyczaj to proponowane jest, jeśli ważne jest, aby pracownik mieszkał blisko, a nawet w miejscu zatrudnienia. Kwatery pracownicze często są więc zapewniane osobom zajmującym się zbiorami warzyw i owoców, pracownikom obiektów hotelowych. W Felizajob na https://opieka.felizajob.pl/ odnaleźć można również oferty pracy z zakwaterowaniem dla opiekunek dla osób starszych. W dwóch pierwszych przypadkach zazwyczaj pracownik jest kwaterowany w pokojach pracowniczych, domkach itp. opiekunki seniorów mają natomiast możliwość zamieszkania w domu swojego podopiecznego.
Na co zwrócić uwagę podejmując pracę z zakwaterowaniem?
Wiele osób niemających doświadczenia z pracą z zakwaterowaniem, ma błędne przekonania co do oferowanego lokum. Wyobrażenia o pokoju z widokiem na morze czy gustownie urządzonym pokoju niestety w wielu przypadkach są mrzonką. Aby się więc nie rozczarować, warto dokładnie wszystko sprawdzić. Przede wszystkim dobrze jest zweryfikować, w jakim miejscu będzie zakwaterowanie (dom, domki pracownicze, kwatery, hotel prawniczy itp.). Dobrze jest też ustalić metraż nieruchomości i jej wyposażenie, a także możliwość korzystania z takich pomieszczeń jak kuchnia. W przypadku opiekunek seniorów mieszkających w domu/mieszkaniu podopiecznego ważne jest też kwestia łazienki – czy będzie ona prywatna (przypisana do pokoju) czy współdzielona z pozostałymi domownikami.