dublin n

Promem do Irlandii

by • 01/02/2016 • PodróżeComments (0)1130

 

Wydawać by się mogło, że nie ma nic bardziej oczywistego niż podróż do wyspiarskiego kraju promem, a jednak wielu pasażerów wybiera lot samolotem, chcąc jak najbardziej skrócić czas samej podróży. W przypadku osób przemieszczających się służbowo argument ten wydaje się nie do zbicia, ale przecież jest wśród nas niebagatelna grupa pasażerów podróżujących dla przyjemności i tutaj promy – na przykład w przypadku Anglii czy Irlandii – nie mają konkurencji. Kraje te już od wielu lat są dla ogromnej części Polaków drugim domem i zapewne wielu z nich często podróżuje pomiędzy nimi, jednak… będąc w Anglii, warto zrezygnować czasami z przelotu i pokusić się o wygospodarowanie wolnego dnia, by przepłynąć promem do Irlandii…

 

Niewątpliwie jest to kraj ludzi z wielką fantazją i wieloma talentami. Irlandczyk James Hoban stworzył projekt Białego Domu w Waszyngtonie, a Cedric Gibbons zaprojektował statuetkę Oskara. Historia pokazuje też awanturnicze oblicze Irlandczyków. Nieprzypadkowo naukowcy szacują, że ok. połowa dzisiejszych mieszkańców Australii ma irlandzkie pochodzenie. Być może bitny charakter wyjaśnia fakt, że jedną z najpopularniejszych audycji radiowych w Irlandii jest czytanie nekrologów.

 

Co zatem zastaniemy na miejscu? Czy zaskoczy nas czymś nieoczekiwana wycieczka promem?

 

DUBLIN

Korzystając z przeprawy promowej, możemy dopłynąć do kilku miejsc w Irlandii. Jednym z nich jest Dublin. Oczywiście po przybyciu do miasta możemy przejechać się piętrowym busem z przewodnikiem pokazującym najczęściej odwiedzane i najpopularniejsze wśród turystów miejsca, ale chcąc poczuć prawdziwy klimat Dublina, warto wybrać się na pieszą wycieczkę i odwiedzić mniej oczywiste lokalizacje…

 

– Pomnik Molly Mallone

Historię życia pięknej dublinianki zapewne należy zaliczyć do kategorii miejskich legend, ale niewątpliwie stała się ona jednym z nieformalnych symboli miasta. Piękna dziewczyna, która za dnia trudniła się sprzedażą ryb, a pod osłoną nocy – własnych wdzięków. Smutną historię jej życia Irlandczycy upamiętnili pomnikiem przy końcu ulicy Grafton Street.

 

– The Brazen Head – ponad 800-letni pub

Serwujący podobno najlepsze piwo Guinness (a to jeden z symboli i zasłużona w pełni chluba Dublina), przyciąga wzrok od progu mnóstwem historycznych pamiątek i bibelotów ofiarowywanych ponoć często przez samych klientów. Przez ponad 800 lat jego historia musiała się spleść z historią kraju, tutaj bywali walczący o wolność i tutaj zaglądał James Joyce.

 

– Most Półpensowy – Ha’penny Bridge

Właściwie – Wellington Bridge, czyli Most Wellingtona, ale w krótkim czasie od jego uruchomienia (w 1816 r.) przylgnęła do niego inna nazwa za sprawą opłaty, którą należało uiścić chcąc przedostać się na druga stronę. Wcześniej można było skorzystać z przeprawy promowej, jednak mając do wyboru remont podupadających promów lub budowę mostu – władze wybrały drugie rozwiązanie, wprowadzając opłatę za przekroczenie rzeki na okres 100 lat. Zgodnie z umową została on zniesiona w 1916 r.

 

BELFAST

Jeżeli znajdziemy się w pobliżu Liverpoolu, możemy wsiąść na prom i przepłynąć do Belfastu.

Lata niespokojnej historii odcisnęły tu swoje piętno, na szczęście dziś – w czasach spokoju mieszkańcy chętnie witają przyjezdnych, opowiadając o swojej historii.

 

– Miasto murali

Tak nazywany jest Belfast od czasów zamieszek trwających aż do lat 90 ubiegłego wieku.  Ten klimat został zachowany w wielu miejscach: Shankill Road wymalowana przez lojalistów czy Falls Road – przez nacjonalistów. Do dzisiaj wielu mieszkańców w ten sposób akcentuje swoje poglądy polityczne – wieszając flagi i ozdabiając muralami swoje domy.

 

– Big Fish

Chcąc poznać historię burz i niepokojów ostatnich lat w krótkiej i przystępnej formie, wybierzmy się na nadbrzeże rzeki Logan, gdzie powstała rzeźba łososia, a na jego łuskach umieszczono informacje i zdjęcia dokumentujące historię miasta.

 

– The News Letter

Dla wszystkich zainteresowanych może być gratką do nabycia, choćby na pamiątkę. To najstarsza gazeta na świecie ukazująca się nieprzerwanie od 1737 r.

 

– Samson i Goliath

Belfast przez wiele lat był potęgą portową. To tutaj powstał Titanic i – choć po jego tragicznym rejsie chciano wymazać historię parowca z dziejów miasta – dziś na pewno władze nie żałują podjętej decyzji, ponieważ przynosi ona niemałe profity. Wszyscy ciekawi historii Titanica mogą zwiedzić imponujące muzeum, pracownię architektoniczną, w której powstały jego szkice i plany, suchy dok, a nawet zajrzeć do jego zrekonstruowanych pomieszczeń.

 

ROSSLARE

Jeżeli znajdziemy się w Walii, możemy szybko przedostać się promem do Irlandii, na jej południowo wschodni kraniec. Czeka na nas tutaj niewielka wieś – Rosslare. Ta część Irlandii znana jest z najłagodniejszego klimatu – ma o kilkaset więcej godzin słońca niż pozostała część kraju oraz ładne długie plaże.

 

Jeżeli nasz prom przybije do portu rano, możemy pokusić się o zwiedzenie pobliskiego miasta Wexford. Powstały tutaj dwa identyczne katolickie kościoły oddalone od siebie o kilkaset metrów. Wieloletnia dominacja protestantów sprawiła, że katolicy nie mieli się gdzie spotykać, więc kiedy czasy stały się nieco bardziej liberalne, zbudowali od razu dwie świątynie. Z okresu prześladowania katolików wywodzi się jeszcze jeden wynalazek z konieczności – arka na kółkach. Kościół, a raczej mała kaplica na kołach, która umożliwiała celebrowanie mszy, a w razie zagrożenia ze strony protestantów kościół „wjeżdżał” np. do stodoły.

 

_____________________________________________________________________

Promy do Irlandii – http://www.stenaline.pl/do-uk-irlandii

 

 

Pin It

Related Posts

Comments are closed.


Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'catapult_add_cookie_css' not found or invalid function name in /public_html/wp-includes/plugin.php on line 525

Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'yumprint_recipe_wp_head' not found or invalid function name in /public_html/wp-includes/plugin.php on line 525