dziecikx

Przecierane drewno w stylu retro? – podpowiadamy jak uzyskać najlepszy efekt

by • 18/09/2018 • DomComments (0)818

 

Postarzane meble zawsze wyglądają świetnie. Niestety na ogół są bardzo drogie i nie zawsze możemy sobie na nie pozwolić. Dlatego coraz więcej osób wykonuje je samodzielnie, co wcale nie jest trudne, o ile dysponuje się odpowiednimi materiałami do drewna.

 

Przecieranie vs. drapanie

Dwie najbardziej popularne techniki postarzania mebli oraz drewnianych elementów wyposażenia wnętrza to przecierani i drapanie. Pierwsza polega na rozcieraniu mokrej powłoki malarskiej przy użyciu zwilżonej lnianej szmatki. Druga wymaga nakładania farb w dwóch kontrastujących kolorach i zdzierania powłoki malarskiej nożykiem.

Do przecierania wykorzystywana jest najczęściej biała lub szara farba do drewna (https://www.pigmentologia.pl/oferta/farby/farba-do-drewna), ale ciekawy efekt można uzyskać sięgając także po inne kolory. Efekt rustykalny osiągniemy rozcierając na drewnianej powierzchni złotą farbę do drewna. Miłośnicy kolorowych akcentów z pewnością docenią efekt, jaki przyniesie przecieranie pastelowych odcieni emulsji do drewna marki Beckers. W palecie tego producenta znajdzie się farba turkusowa i w kolorze brudnego różu… Przetarta pozostawi na meblu delikatne przebarwienia. Efekt pomoże nam utrwalić transparentna farba do drewna.

Drapanie to metoda postarzania, która wymaga zastosowania dwóch kolorów – np. ciemnej farby w miejscu przyszłych przetarć oraz białej lub szarej emulsji jako top coat. Na przygotowaną wcześniej powierzchnię nanosi się punktowo ciemną farbę. Powinna się znaleźć wyłącznie w miejscach, które zamierzamy później wydrapać. Następnie należy ją zabezpieczyć, do czego można wykorzystać zwykłą świecę. Po nałożeniu wierzchniej warstwy nożykiem delikatnie zdrapujemy jasną farbę w miejscach, w których chcemy uzyskać efekt przetarć. Całość szlifujemy drobnym papierem ściernym i zabezpieczamy bezbarwnym lakierem. Może to być farba do parkietu o matowym lub półmatowym wykończeniu.

 

Postarzanie zabawek

Przecieranie to doskonała metoda impregnacji i dekoracji dziecięcych zabawek. W tym celu najlepiej sprawdzają się farby ekologiczne, gdyż są nietoksyczne i w pełni bezpieczne dla Małego Odkrywcy. Doskonale sprawdzą się tu produkty do drewna marki Beckers posiadające rekomendację PTA. Za ich wyborem przemawia również bogata gama kolorystyczna, dzięki której z łatwością odnowimy zarówno zabawki dla chłopca, jak i dla dziewczynki.

 

Postarzanie mebli ogrodowych

Do postarzania mebli ogrodowych najlepiej wykorzystać farby przeznaczone do zastosowań zewnętrznych, takie jak emulsje uniwersalne do drewna i metalu Beckers. Warto również pamiętać o wyborze odpowiedniej farby transparentnej. Najlipniejsza będzie w tym przypadku farba do malowania na zewnątrz, gdyż gwarantuje odpowiednie nasiąkanie i wysychanie drewna.

 

Gdzie w Warszawie znaleźć dobre farby do przecierania drewna?

Dobre farby do drewna w klasycznych kolorach znajdziemy praktycznie w każdym supermarkecie budowlanym w Warszawie. Po dobre farby kolorowe najlepiej udać się do renomowanego studia farb.

 

Pin It

Related Posts

Comments are closed.


Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'catapult_add_cookie_css' not found or invalid function name in /public_html/wp-includes/plugin.php on line 525

Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'yumprint_recipe_wp_head' not found or invalid function name in /public_html/wp-includes/plugin.php on line 525

Strony: 1 2 3