slubcover

Przesądy ślubne

by • 15/03/2014 • ŚlubComments (0)2675

 

1. Panna Młoda nie powinna śpiewać na własnym weselu.

2. Nazwa miesiąca w którym bierze się ślub, powinna zawierać literkę ‘r’.

3. Suknia ślubna, aż do ślubu nie powinna być pokazywana Panu Młodemu; pokazanie wróży to niezgodę w małżeństwie.

4. Ubierając się do ślubu Panna Młoda powinna pamiętać, aby mieć na sobie: coś białego (symbolu czystości uczuć), coś niebieskiego (np. podwiązkę) – kolor ten wróży wierność wybranka, coś pożyczonego (dla zapewnienia przychylności rodziny męża), coś starego/pożyczonego (by w trudnych chwilach nie zabrakło pomocy krewnych i przyjaciół), coś nowego (symbolu dostatku).

5. Warto pamiętać, aby idąc do ołtarza zaopatrzyć się w następujące drobiazgi: w szwie sukni Panny Młodej powinny się znaleźć: kryształek cukru i okruszek chleba, do bucika panny młodej należy wsunąć pieniążek. W kieszeni Pana Młodego nie powinno zabraknąć drobnych, zapewni to dostatek rodzinie.

6. Wypatrzenie przed ceremonią ślubną gołębia lub sroki przynosi szczęście w przeciwieństwie do napotkania na swej drodze wron, czy kruków.

7. Piękna, słoneczna pogoda w dniu ślubu, to marzenie każdej Pary Młodej. Niesie ona ze sobą pomyślną wróżbę zapewniając przyszłym małżonkom szczęście. Niedobrze jest natomiast, gdy w tym czasie słońce przybierze czerwoną barwę lub gdy słychać grzmoty. Mały deszczyk tym czasem uważany jest za Boże błogosławieństwo.

8. Nie wolno Państwu Młodym zawracać z drogi do kościoła. Jeśli nawet o czymś zapomnieli, powinni skorzystać z pomocy krewnych lub przyjaciół. Nie powinno się również robić zbyt długich postojów, bo może to zaważyć na życiu małżeńskim.

9. Panna Młoda powinna iść do ołtarza ze szczęściem wypisanym na twarzy. Taką drogę bowiem, zapewni sobie na resztę małżeńskiego życia. Jeżeli jednak pojawią się łzy wzruszenia, czy szczęścia, to nie należy ich powstrzymywać, gdyż zamienią się one w wielką radość.

10. Piękną ozdoba Panny Młodej potrafi być czasami niesforny i jak gdyby żył własnym życiem welon, nie układa się jak należy. Biada jednak Pannie Młodej, która idąc do ołtarza, albo podczas uroczystości ślubnej, obejrzy się za siebie i sprawdzi, czy welon jest ładnie ułożony. Aby zapobiec takiej sytuacji, należy porosić o pomoc świadkową aby w razie potrzeby go poprawiła.

11. Przewagę w małżeństwie można sobie zapewnić w następujący sposób: kiedy ksiądz przykryje ręce stułą, ta dłoń która znajdzie się na górze, zapewni jej właścicielowi przewagę. Symboliczne okręcenie partnera wokół siebie, może zapewnić moment, gdy nowożeńcy po skończonej ceremonii odwracają się od ołtarza i zmierzają ku wyjściu.

12. Nie wolno zgubić ani zapomnieć obrączek. Nie powinno się również dopuścić, by upadły na ziemię. Jeżeli już się tak stanie, to schylić się po nie może wyłącznie ksiądz, ministrant, urzędnik lub świadek. W żadnym razie nie mogą ich podnieść Państwo Młodzi. Aby nie zapeszyć małżeństwa i nie sprowokować złych mocy narzeczona nie powinna jej w ogóle oglądać. Może to uczynić dopiero, gdy poczuje ją na palcu.

13. Po zakończeniu uroczystości ślubnej, młoda małżonka musi zadbać, aby jej wybranek złożył na jej ustach gorący pocałunek. To zapewni jej wierność małżonka.

14. Jeżeli świeżo upieczona małżonka potknie się przekraczając próg domu (również weselnego), ściągnie nieszczęście nie tylko na siebie, ale także na swoją nową rodzinę. Aby ją (i siebie) przed tym ustrzec, małżonek powinien przenieść ją przez próg.

15. Nowożeńcy powinni jako pierwsi pojawić się na parkiecie i jako jedyna para odtańczyć pierwszy taniec. Jeśli Młodym plączą się kroki, to w życiu może być podobnie – będą zmierzać w różne strony.

16. Buty przyszłej Panny Młodej powinny być ‘pełne’. Widoczne czubki palców, bądź pięty wróżą nieszczęście.

17. Nie wolno Pannie Młodej zakładać naszyjnika z prawdziwych pereł – w tym przypadku perły będą symbolem nieszczęścia.

18. Pod żadnym pozorem młodsze lub niezamężne kobiety nie powinny przymierzać sukni przyszłej Panny Młodej – grozi to bowiem staropanieństwem.

19. Welon zakłada pannie młodej druhna, która obowiązkowo musi myć panną.

20. W drodze do ołtarza Para Młoda powinna uważać, by się nie potknąć – wróży to potknięcia na nowej drodze życia.

21. Nakrycie rąbkiem sukni buta Pana Młodego symbolizuje, że w małżeństwie żona będzie go miała ‘pod pantoflem’.

 

nastepna

Pin It

Related Posts

Dodaj komentarz


Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'catapult_add_cookie_css' not found or invalid function name in /public_html/wp-includes/plugin.php on line 525

Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'yumprint_recipe_wp_head' not found or invalid function name in /public_html/wp-includes/plugin.php on line 525