rodzinnewakacje

Rodzinne wakacje samochodem? Zadbaj o bezpieczeństwo za granicą!

by • 27/11/2018 • Podróże, Styl życiaComments (0)359

 

Korzystanie z własnego samochodu za granicą to opcja szczególnie korzystna dla rodzin z dziećmi — pozwala na bardziej komfortowe przemieszczanie się i zorganizowanie podróży w optymalny sposób. Zanim jednak zabierzesz swoich najbliższych na wakacje autem, zadbaj o ich bezpieczeństwo i sprawdź, czy Twoje ubezpieczenie komunikacyjne działa poza granicami kraju.

 

Czym jest Zielona Karta i kiedy jest potrzebna?

Jako właściciel samochodu z pewnością zdajesz sobie sprawę, że ubezpieczenie OC jest obowiązkowe na terenie Polski, a także całej Unii Europejskiej. Co jednak, jeśli za cel wakacyjnej podróży obrałeś sobie np. Rosję lub Ukrainę?

W takiej sytuacji należy skorzystać właśnie z tzw. Zielonej Karty, czyli Międzynarodowego Certyfikatu Ubezpieczeniowego. Obowiązuje on w krajach należących do Systemu Zielonej Karty (m.in. Rosja, Ukraina, Białoruś, Turcja, Tunezja czy Maroko). Ten dokument jest dowodem, że posiadasz ubezpieczenie OC — jeśli będziesz sprawcą wypadku komunikacyjnego, w którym poniesie szkodę osoba trzecia, koszt naprawy szkody pokryje ubezpieczyciel. Warto wiedzieć, że często taką kartę możesz otrzymać za darmo u swojego ubezpieczyciela. A nawet jeśli przyjdzie Ci za nią zapłacić, opłaca się to zrobić — w przeciwnym razie konieczne będzie wykupienie tzw. ubezpieczenia granicznego, które jest znacznie droższe.

 

rodzinnewakacjesamochodem3

 

Zadbaj o pomoc w razie awarii auta

Nie ma nic gorszego niż popsuty samochód podczas rodzinnych wakacji. Zwłaszcza, jeśli jesteś w nieznanym sobie dobrze miejscu, z dala od cywilizacji. Niestety, nie możesz przewidzieć takich sytuacji — na szczęście możesz jednak zabezpieczyć się przed nimi i zadbać o to, by mieć zagwarantowane wsparcie, niezależnie od tego, jak daleko od domu będziesz się znajdować.

Dlatego podczas wyjazdu za granicę tak ważne są pakiety dodatkowe typu Assistance. Zanim spakujesz walizki i wyruszysz w podróż, przejrzyj dokładnie zakres i warunki swojego ubezpieczenia. Wiele podstawowych pakietów Assistance obejmuje Cię ochroną jedynie na terenie kraju; czasem również za granicą, ale np. limit kilometrów holowania jest już znacznie niższy (sprawdź szczegóły tutaj: https://kioskpolis.pl/holowanie-samochodu-za-granica-jakiego-ubezpieczenia-potrzebujesz/).

Na co zatem zwrócić uwagę, wybierając pakiet Assistance na podróż zagraniczną? Głównie na zakres terytorialny, limity kilometrowe, a także na tzw. wyłączenia odpowiedzialności — w nich określone są sytuacje, w których nie będziesz mógł liczyć na pomoc.

 

rodzinnewakacjesamochodem2

 

Ubezpieczenie AC a wyjazd zagraniczny

A co, jeśli to Ty będziesz poszkodowany w wyniku wypadku, czy też Twoje auto zostanie ukradzione podczas rodzinnych wakacji? Oczywiście nikt nie chce myśleć o takich sytuacjach, szykując wymarzony wyjazd — lepiej jednak działać profilaktycznie.

Sprawdź koniecznie, czy Twoje ubezpieczenie AC obowiązuje poza granicami kraju; tańsze opcje mogą ograniczać się jedynie do Polski. Warto też przemyśleć rozszerzenie ubezpieczenia, dopasowane do konkretnych potrzeb. Jeśli wybierasz się w miejsce, gdzie kradzieże aut są częstym problemem — zabezpiecz się przed tym. A może podczas podróży zwiększy się ryzyko uszkodzenia auta ze względu na trudne warunki atmosferyczne? Warto pamiętać, że w przypadku nieszczęśliwego zdarzenia mieszczącego się w zakresie AC i mającego miejsce za granicą, lepiej nie podejmować żadnych działań bez wcześniejszego kontaktu z ubezpieczycielem. Mogłoby się to skończyć problemami z uzyskaniem odszkodowania.

 

Pin It

Related Posts

Comments are closed.


Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'catapult_add_cookie_css' not found or invalid function name in /public_html/wp-includes/plugin.php on line 525

Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'yumprint_recipe_wp_head' not found or invalid function name in /public_html/wp-includes/plugin.php on line 525