image

Jak rozwijać dziecięce talenty?

by • 02/12/2014 • DzieckoComments (1)1123

 

Rodzicielstwo to dająca najwięcej satysfakcji, ale zarazem i najtrudniejsza życiowa rola. Presja jest ogromna. W dużej mierze to bowiem rodzice ponoszą odpowiedzialność za to, na jakiego człowieka wyrośnie ich potomek. Nadmiernie strofując, próbując narzucić własne przekonania czy zrealizować swoje niespełnione marzenia, opiekunowie często zapominają o dziecięcym indywidualizmie. Tymczasem każde dziecko jest inne, a wielkim wyzwaniem dla rodzica jest umiejętność zaspokajania dziecięcej ciekawości świata, umożliwianie rozwoju, dawanie szansy na naukę na własnych błędach i pomaganie w rozwijaniu talentów.

 

Często bywa tak, że opiekunowie pokładają w dziecku ogromne nadzieje i za wszelką cenę próbują zaspokoić swoje ambicje. Być może sami marzyli o skończeniu studiów prawniczych, byciu lekarzem czy lataniu samolotem, a teraz te marzenia próbujemy przelać na dziecko. Nic bardziej mylnego – uzdolniony sportowo kilkulatek nie musi wyrosnąć na zawodowego piłkarza, jak marzy się jego tacie. Może zamiast kopać piłkę, maluch woli tańczyć?

 

Nauka przez zabawę
Uważnie obserwując dziecko szybko przekonasz się, co sprawia mu przyjemność i jakie zabawy potrafią go całkowicie pochłonąć. Utalentowane maluchy są ciekawe świata, ciągle pytają, starają się jak najwięcej rzeczy spróbować i są niezwykle absorbujące. Kreatywne dzieci interesują się wszystkim dookoła i często już na tak wczesnym etapie rozwoju zaczynają mieć zainteresowania, które z czasem przeradzają się w życiową pasję. Często bywa tak, że 4-latek wyraźnie interesuje się sztukami walki, fotografią, grą na gitarze czy z wielką ciekawością sięga po kamerę, próbując nakręcić film. Pomóż mu rozwijać pasje i pokaż mu świat. Nie hamuj szkraba.

 

Jeśli dziecko przejawia zdolności sportowe, pokaż mu, czym jest gra w tenisa, pływanie, taniec czy judo. Niech maluch sam wybierze to, co sprawia mu najwięcej przyjemności. Jeśli ma talent artystyczny, przedstaw mu różne możliwości – malarstwo, rzeźba, śpiew, a może fotografia? Próbując, ma możliwość na własnej skórze przekonać się, co daje mu najwięcej frajdy.

 

Zabawa w dorosłych
Dzieci są świetnymi obserwatorami, dlatego staraj się świecić dobrym przykładem. Uwielbiają naśladować opiekunów i z dużą łatwością przejmują nawyki rodziców. Szkrab widzący tatę filmującego rodzinne przyjęcie czy mamę piekącą ciasto chce robić to samo. Pozwól maluchowi na odrobinę samodzielności. Nie chowaj gitary, jeśli szkrab chce poszarpać za struny. Daj mu aparat, jeśli chce zrobić zdjęcie, użycz kamery, jeśli ma ochotę nagrać swój pierwszy film. Obecnie dostępny jest sprzęt, który w dziecięcych rączkach jest całkowicie bezpieczny, tak jak np. kamera JVC GZ-R15, która jest odporna na działanie wody, mrozu, brudu czy upadki. Nie ma wówczas obawy, że dziecko uszkodzi delikatny sprzęt. Niech się bawi, próbuje, testuje. Niech kręci. Kto wie, może dziecięca ciekawość przemieni się w pasję na całe życie, a dziecko bawiące się kamerą wyrośnie na cenionego operatora?

 

image

 

 

Pin It

Related Posts

One Response to Jak rozwijać dziecięce talenty?

  1. Hanna pisze:

    W sumie nigdy nie pomyślałabym, żeby pozwolić dziecku na zabawę z kamerą. Ale jeśli istnieją takie jak ta – odporne na upadki, wodę itd. – to może faktycznie mój syn odkryje w sobie talent reżyserski 😉

Dodaj komentarz


Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'catapult_add_cookie_css' not found or invalid function name in /public_html/wp-includes/plugin.php on line 525

Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'yumprint_recipe_wp_head' not found or invalid function name in /public_html/wp-includes/plugin.php on line 525