dziecko kultura

Rodzicu! To Ty odpowiadasz za rozwój kulturalny dziecka!

by • 02/12/2015 • DzieckoComments (0)1175

 

Jak wiadomo, nie istnieje jeden, właściwy sposób odbierania kultury. Odczuwania i rozumienia otaczającego nas świata uczymy się całe życie, od maleńkości. Czy można wspomóc ten proces, tak by dziecko odczuwało wobec niej szacunek i lepiej ją rozumiało? Oczywiście, że tak!

 

Szeroko pojęta kultura masowa otacza nas każdego dnia. Mając to na uwadze, trudno oczekiwać, by dziecko i jego bardzo chłonny umysł, było odporne na zakusy bombardujących je reklam. Nie oznacza to jednak, że dziecka nie warto edukować kulturalnie. W końcu, to właśnie w dzieciństwie przyswajamy informacje najszybciej.

 

Wbrew obiegowej opinii, wyjście do placówek oświaty, takich jak: muzeum, teatr, dom kultury czy filharmonia, nie muszą być nudne. Czasy, gdy zabierało się dzieci z przeszkolą na nudne wystawy mamy już dawno za sobą. Pracownicy oświaty i animatorzy kultury zdają sobie sprawę, że droga do serc i umysłów dzieci, biegnie innymi ścieżkami.

 

Nowoczesne wystawy to w pełni interaktywne przedsięwzięcia. Obecnie, twórcy starają się przemówić do każdego zmysłu dziecka. Muzeum Powstania Warszawskiego udostępnia zwiedzającym nagrania audio osób biorących udział w powstaniu, wizualizują obraz wojny za pomocą makiet oraz pamiątek które udało uchować, pomimo ciężkich czasów PRLu. Centrum Nauki Kopernik przygotowuje dla swoich gości m.in. wystawy czasowe, czy pokazy naukowe. Nie są to jednak nudne prezentacje, w których pani chemik miesza ze sobą różne składniki. Pokazy pokazują, jak pozornie rozbieżne elementy, można łączyć ze sobą by uzyskać nowe, ciekawe efekty.

 

Kolejnym, doskonałym sposobem na zainteresowanie dzieci kulturą są spektakle dla dzieci. Coraz więcej teatrów i domów kultury, zamiast stawiać na profesjonalnych aktorów, zatrudnia tzw. Animatorów kultury. Ich performance angażują widzów, dzieci, sprawiają że staje się one uczestnikami historii. Dla dzieci jest to zatem nie tylko sposób na poznanie kultury, ale i dobrą zabawę.

 

Oczywiście to nie wszystko. Istnieje jeszcze jeden rodzaj atrakcji, który cieszy się niesłabnącą z roku na rok popularnością. Warsztaty. Wszelkiego rodzaju. Od plastycznych, po muzyczne, na teatralnych kończąc. Doskonała forma rozwoju, zarówno dla dziecka i rodziny. Niezależnie od tego co się ostatecznie wybierze, warto mieć na uwadze, że to od dorosłych zależy, czego nauczy się dziecko.

 

Pin It

Related Posts

Comments are closed.


Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'catapult_add_cookie_css' not found or invalid function name in /public_html/wp-includes/plugin.php on line 525

Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'yumprint_recipe_wp_head' not found or invalid function name in /public_html/wp-includes/plugin.php on line 525