rzepy

Niecodzienna historia codziennych przedmiotów: rzepy

by • 26/05/2017 • ModaComments (0)884

 

Rzepy to popularne zapięcia, które mocno ułatwiają życie. Dzięki nim zapięcie kurtki, torebki czy butów trwa dosłownie chwilę. Nie rzucają się w oczy, dlatego często nie zwracamy na nie większej uwagi, ale bez nich trudno byłoby się obejść. Jak powstały? Historia jest całkiem ciekawa…

 

Inspirująca moc natury

Pewnie wiesz, co to łopian i nieraz narzekałeś na to, że przyczepiał się do spodni lub obuwia, gdy spacerowałeś leśnymi dróżkami. Okazuje się, że ta jego „drażniąca” właściwość zainspirowała George’a de Mestrala do wynalezienia rzepu, ale zacznijmy od początku.

 

lopian-naturalny-rzep

zepsuty-zamek-wynalazek-rzep

 

George de Mestral był szwajcarskim inżynierem, który wpadł na pomysł stworzenia rzepu w 1941 r. Podczas jednego z polowań zauważył, że do jego ubrania i uszu jego pupila przyczepiają się kuleczki. Był to oczywiście kwiatostan łopianu. Zjawisko zaintrygowało go, dlatego postanowił zabrać nasiona do domu i zbadać je pod mikroskopem. Wtedy odkrył, że na ich końcach znajdują się haczyki „łapiące” nitki tkanin.

 

Intensywna praca nad produktem

Kwestia, którą ustalił, jak i pewne zajście, kiedy to zamek błyskawiczny w sukni jego żony popsuł się, co uniemożliwiło zapięcie kreacji, stały się impulsami do stworzenia alternatywy dla suwaka. Postanowił zatem, bazującej na najnowszych ustaleniach, wynaleźć zamiennik. Tak rozpoczął pracę nad podwójną taśmą, która po 14 latach pracy zyskała miano Velcro (nazwa jest znakiem towarowym, zarezerwowana dla tkanin typu rzep). Określenie utworzył z dwóch słów: „velours”, czyli welwet oraz „crochet” – haczyk.

Z czego były zrobione pierwsze rzepy? Z nylonu, bo jak się okazało, po poddaniu go odpowiednim zabiegom, na jego powierzchni powstawały wytrzymałe haczyki, które bez problemu „chwytały” delikatniejsze materiały. De Mestral podejmował próby zrobienia rzepu z innych materiałów, lecz nie powiodły się. W końcu postanowił wypróbować nylon i uzyskał zadowalające rezultaty.

 

Rzepy podbijają świat

To jednak nie koniec. Inżynier w 1951 r. postanowił opatentować swój wynalazek i zarejestrować wspomnianą już nazwę Velcro. Następnie otworzył własną wytwórnię i zaczął produkować zapięcia na ogromną skalę. Rzepy szybko zyskiwały na popularności i stopniowo zastępowały dotychczasowe sznurki, guziki, zamki błyskawiczne i klamry. Z czasem zaczęto wymyślać dla nich coraz nowsze zastosowania np. przymocowywać je do wewnętrznej strony hełmów noszonych przez astronautów, by w razie potrzeby mogli ich użyć do podrapania się w nos.

 

Za co kochamy rzepy?

Rzepy to niepozorne produkty, które umożliwiają łatwe, szybkie i wygodne łączenie i rozłączanie tkanin. Dostępne w bogatej kolorystyce, przez co łato je dobrać do odcienia materiału i ukryć tak, żeby były niewidoczne.

 

Pin It

Related Posts

Comments are closed.


Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'catapult_add_cookie_css' not found or invalid function name in /public_html/wp-includes/plugin.php on line 525

Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'yumprint_recipe_wp_head' not found or invalid function name in /public_html/wp-includes/plugin.php on line 525