slyb23

Ślub w plenerze – nowy trend wśród par

by • 12/04/2019 • ŚlubComments (0)1320

 

Moda na śluby plenerowe przyszła do nas kilka lat temu z zachodu, i od tego czasu nieustannie zyskuje na popularności. Każdy z nas kojarzy pewnie scenę z filmu, gdy zakochani składają sobie przysięgę małżeńską stojąc na łące, plaży czy wzgórzu. Jest to z pewnością bardziej atrakcyjna wizja, niż zaślubiny w budynku Urzędu Stanu Cywilnego nie dziwi więc, że coraz więcej par decyduje się na takie rozwiązanie.

 

Co musisz wiedzieć o ślubach w plenerze

Zanim spełni się nasze marzenie o ślubie pod gołym niebem, musimy poczynić pewne przygotowania. Przede wszystkim należy wybrać miejsce, w którym odbędzie się uroczystość. Najczęściej wybierane są ogrody lub parki, zwykle znajdujące się przy obiekcie, któremu powierzyliśmy organizację wesela. W Dworze Korona Karkonoszy np. – popularnym centrum ślubów plenerowych na Dolnym Śląsku – pary mówią sobie „tak” w specjalnie przygotowanej do tego celu altanie na wzniesieniu, z której rozciąga się piękny widok na Karkonosze i otaczające ogrody.

Wybór miejsca jest ważny, gdyż będziemy musieli wskazać je, składając odpowiedni wniosek w USC. Wnioski te niemal zawsze rozpatrywane są przychylnie, jednak musimy liczyć się z dodatkowymi opłatami. Tak, ślub plenerowy generuje dodatkowe koszty – standardowo jest to 1000 zł za przeprowadzenie ceremonii przez urzędnika w wybranym przez nas miejscu.

Warto wspomnieć też, że o ile plenerowy ślub kościelny teoretycznie jest możliwy, w praktyce odbywa się to niezwykle rzadko. Prawo kanoniczne zabrania bowiem udzielania ślubów w miejscach niewyświęconych, odstępując od tej zasady tylko w przypadku wystąpienia „niezwykłych okoliczności”.

 

aib363

km_25_14_21_img_0581

aa042

 

O czym pamiętać

Warto podkreślić, że ślub plenerowy nie musi łączyć się z weselem pod chmurką. Często zdarza się, że po samych zaślubinach zabawa przenosi się do sali (chociaż część atrakcji nadal może odbywać się na zewnątrz, jak np. grill czy ognisko). Jeśli jednak urządzamy wesele „pod chmurką” musimy zadbać o zapewnienie odpowiednich warunków naszym gościom – noce potrafią być bowiem chłodne nawet latem. Z pomocą przyjdą tu specjalne ogrzewane namioty, których wielkość powinniśmy dopasować do liczby gości.

Okres od maja do końca września to pełnia sezonu, jeśli chodzi o śluby plenerowe. Warto jednak pamiętać, że ciepłe miesiące są także najbardziej deszczowe (rekordzistą jest tu lipiec). W zanadrzu powinniśmy mieć więc salę rezerwową, do której w razie opadów przeniesiemy się, by złożyć ślubną przysięgę.

Choć letnie miesiące są najczęściej wybierane, nie musimy się do nich ograniczać planując ślub w plenerze. Ceremonia na świeżym powietrzu poza tym okresem będzie mieć również niepowtarzalny urok, gdy otaczać nas będą pełne kolorów jesienne pejzaże czy budząca się do życia wiosenna przyroda. Nic nie stoi też na przeszkodzie, by taką uroczystość zorganizować zimą, wśród płonących pochodni, śnieżnego puchu i świecących na niebie gwiazd. Czyż nie brzmi to romantycznie?

 

Pin It

Related Posts

Comments are closed.


Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'catapult_add_cookie_css' not found or invalid function name in /public_html/wp-includes/plugin.php on line 525

Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'yumprint_recipe_wp_head' not found or invalid function name in /public_html/wp-includes/plugin.php on line 525