3 wedding

Ślub w plenerze – pomysły i inspiracje

by • 20/02/2018 • ŚlubComments (0)4368

 

Jeden z najważniejszych dni w Waszym życiu, w którym ślubujecie sobie miłość, wierność i uczciwość małżeńską aż po grób, powinien być wyjątkowy, magiczny i jedyny w swoim rodzaju. Coraz więcej par decyduje się więc zorganizowanie ślubu w plenerze, w którym każda z Was mogłaby się poczuć jak prawdziwa gwiazda. Jak wygląda techniczna sprawa organizacji takiego przyjęcia w terenie? I jakie są najlepsze miejsca na taki bajkowy ślub?

 

ŚLUB KOŚCIELNY CZY CYWILNY?

Nie łudźcie się, że będziecie w stanie zorganizować idealny ślub w plenerze, tj. kościelny i konkordatowy. Niestety, Kodeks prawa kanonicznego nie zezwala na udzielanie ślubów poza instytucją kościelną, a także w miejscach, które uprzednio nie były poświęcone. Nie oznacza to jednak, że ślub w plenerze może mieć miejsce i może być równie bajkowy, co ten tradycyjny w kościele.

W tym roku weszła natomiast ważna dla wszystkich przyszłych małżonków ustawa, która normalizuje ustalenia w sprawie organizacji ślubów cywilnych w plenerze. W nowej ustawie i w rozporządzeniu pt. „Prawo o aktach stanu cywilnego” dowiemy się bowiem, że jest możliwość organizacji naszej ceremonii, czyli ślubu cywilnego w terenie i ma być ona zdecydowanie prostsza. Grunt to wybranie miejsca, które „nie zakłóca powagi i dostojności ceremonii oraz gwarantuje bezpieczeństwo wszystkich jego uczestników”.

 

W PRAKTYCE…

Decydując się na ślub cywilny w plenerze musicie liczyć się ze wzrostem poniesionych kosztem. Co ciekawe, we wspomnianej wcześniej ustawie, która weszła do życia na początku 2015 r. znajduje się również regulacja dotycząca kosztów i opłat związanych ze ślubem cywilnym w plenerze. Ustawodawcy postanowili, że ślub cywilny organizowany w innych okolicznościach niż te tradycyjne nie może przekraczać 50% przeciętnego wynagrodzenia, co daje nam kwotę około 1946,50 zł. Taka kalkulacja oczywiście może nie być do końca perfekcyjna. Należy jednak założyć, że organizacja takiej ceremonii, czyli: zapewnienia kompletnego stroju dla kierownika USC, koszt dojazdów na uroczystość, insygniów z wizerunkiem orła ustalonym dla godła RP czy patery na obrączki wraz z usługami ich konserwacji oraz ewentualnego wynagrodzenia dla zastępy kierownika nie przekroczy tej właśnie pieniężnej granicy.

 

PLUS CZY MINUS?

Trzeba dmuchać na zimno i decydując się na ślub cywilny w plenerze zdawać sobie sprawę ze wszystkich nieprzewidzianych, możliwych konsekwencji. Nasza strefa klimatyczna nie jest Wam np. w stanie zapewnić dobrej, bezdeszczowej pogody, dlatego musicie pomyśleć o jakimś „dachu nad głową” w postaci namiotu czy altany. Jeśli przyjęcie ma odbywać się właśnie w tym miejscu, to musicie gdzieś umieścić gości, którzy też muszą mieć zapewnione bezpieczeństwo. W kwestii technicznej trzeba zadbać o wiele lepsze nagłośnienie, dekoracjach ślubnych na całym zajętym terenie i co najważniejsze wystrój miejsca, zarówno strefy dla gości, jak i tej prowadzącej do magicznego ołtarza (oryginalny dywan, ścieżka usypana z kwiatów).

 

GDZIE ZORGANIZOWAĆ TAKI ŚLUB?

 

PARK / OGRÓD – w naszym kraju nie brakuje zielonych terenów, nawet w centrum dużych miast, w których taka ceremonia wyglądałaby bajecznie. Wybierzcie ten, który ma piękną roślinność, dużo kwiatów (pomoże Wam to zejść z kosztów). Wesele możecie zorganizować już w tradycyjny sposób, co oszczędzi trochę waszych kosztów.

 

ZAMEK – To coraz częściej wybierane miejsce ślubów z uwagi na niepowtarzalny klimat takich właśnie zabytków. W Polsce można w takich urokliwych miejscach przebierać: zamek Książ, a może Czocha – wszystkie klimatyczne zamki czy grody zamkowe świetnie sprawdzą się na ślubną ceremonię. Chcesz być prawdziwą księżniczką? Wybierz zamek!

 

nastepna

Pin It

Related Posts

Dodaj komentarz


Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'catapult_add_cookie_css' not found or invalid function name in /public_html/wp-includes/plugin.php on line 525

Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'yumprint_recipe_wp_head' not found or invalid function name in /public_html/wp-includes/plugin.php on line 525

Strony: 1 2