amosm3

Szanty, które każdy powinien znać

by • 07/06/2018 • Muzyka, Rozrywka, Styl życiaComments (0)690

 

Szanty to pieśni szczególne, które zajmują ważne miejsce nie tylko w sercach żeglarzy. Ich charakterystyczna rytmika, dźwięki, tonacje, a także barwy instrumentów oraz głosów sprawiają, że nurt ten ma wielu miłośników w całym naszym kraju. Jak powstał tytułowy gatunek muzyki? Czy powinniśmy znać szanty bez względu na nasze pochodzenie? Które z utworów tego gatunku przeszły do historii muzyki? Na te i wiele innych pytań odpowiemy w dzisiejszym artykule.

 

Historia tytułowego gatunku

Genezy tytułowego gatunku szukać należy w wieku XVIII oraz XIX. Szanty powstawały w wyniku pracy na statkach i po dziś zwane są oficjalnie „pieśniami pracy”. Celem śpiewania szanty była synchronizacja ruchów wykonywanych w trakcie prac pokładowych zwłaszcza, gdy czynności te wymagały dużej siły większego grona osób. Pieśni wykonywane były przez żeglarzy pełniących swe obowiązki – najczęściej charakteryzowały się wyraźną melodią oraz monotonnym, często nużącym aranżem. W niektórych sytuacjach ważna była rola szant mena, który podgrywał na prostym instrumencie, zaś załoga odpowiadała nie tylko pracą, ale także śpiewem.

 

Polskie szanty nadal w cenie

Polska w skali świata bywa określana fenomenem jeśli chodzi o historie, tradycje i bogactwo repertuarowe szant. To właśnie w naszym kraju odbywa się najwięcej festiwali (ponad 100 w skali roku). Okazuje się, że ponadto jesteśmy rekordzistami świata w długości szanty – utwór pt. Morskie opowieści liczy ponad 200 zwrotek, co jest uznane oficjalnie za rekord świata. A skoro mowa o najbardziej popularnych szantach bez których impreza odbyć się zwyczajnie nie może, to z pewnością zaliczyć trzeba do nich pozycje takie jak :

– „Gdzie ta keja?”

– „Port”

– „Morze moje morze”

– „Hiszpańskie dziewczyny”

 

Pozostaje mieć nadzieję, że moda na te specyficzne pieśni nie przeminie, a my za wiele lat wciąż będziemy mogli cieszyć się ogromnymi tradycjami w nurcie pieśni żeglarskich, a morskie opowieści wciąż pozostaną żywe.

 

Pin It

Related Posts

Comments are closed.


Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'catapult_add_cookie_css' not found or invalid function name in /public_html/wp-includes/plugin.php on line 525

Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'yumprint_recipe_wp_head' not found or invalid function name in /public_html/wp-includes/plugin.php on line 525

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12