kanpskskot

Sztuka aranżacji okien – co na okna?

by • 01/02/2018 • DomComments (0)619

 

Okna mogą stać się elementem dopełniającym wygląd aranżacji. Wystarczy poświęcić trochę czasu na dobranie do nich odpowiednich dekoracji, a nabiorą zupełnie nowego wyrazu. Na jakie produkty postawić i gdzie je zastosować?

 

Co na okna do kuchni?

W kuchni sprawdzą się dekoracje zapewniające dopływ naturalnego światła, które jednocześnie umożliwią regulację jego natężenia. Co zatem w nich umieścić? W kuchniach utrzymanych w nowoczesnym stylu dobrze odnajdą się m.in. rolety rzymskie, podnoszone i opuszczane za pomocą specjalnego sznureczka. Świetnie wyglądają w dużych, wysokich pomieszczeniach, ponieważ montuje się je nie w samym oknie, ale nad nim.

 

Zamiast nich można wybrać rolety harmonijkowe instalowane między ościeżnicą. Są bardzo komfortowe w użytkowaniu, łatwo je zdemontować, wyczyścić, da się je umieszczać na dowolnej wysokości szyby. Dobrą opcję stanowią też żaluzje, lecz trzeba się liczyć z ich czasochłonnym czyszczeniem, lub wzorzyste folie samoprzylepne o wysokim stopniu transparentności. Natomiast do kuchni utrzymanej w rustykalnym stylu pasować będą króciutkie zazdrostki – uczynią wnętrze elegantszym, przytulniejszym, wprowadzą swojski klimat. Nie poleca się natomiast długich firan czy ciężkich zasłon, bo mogą przytłaczać, a z uwagi na towarzyszące gotowaniu zapachy i wilgoć, wymagają częstego odświeżania.

 

Co na okna do łazienki?

Głównym problemem w łazience jest wszechobecna wilgoć, w której odprowadzeniu ma m.in. pomóc okno. Dlatego dekoracje okienne muszą umożliwiać jego wygodne otwieranie i zamykanie. Przesuwanie firan czy zasłon na dłuższą metę się nie sprawdzi, dlatego lepiej rozejrzeć się za czymś innym. Jakie produkty zapewnią intymność na czas wieczornej pielęgnacji?

 

Warte polecenia są rolety rzymskie. Najlepiej kupić wykonane z nieco cieńszej, przepuszczającej światło tkaniny, bo jednocześnie dobrze doświetlą wnętrze i ukryją to, co trzeba. Całkiem nieźle spiszą się tradycyjne rolety wewnętrzne, ale wykonane z poliestru i pozbawione metalowych elementów, które pod wpływem ciągłego kontaktu z wilgocią mogłyby korodować. Z uwagi na prostotę montażu, higieniczność, możliwość regulowania stopnia zaciemnienia niezłym wyjściem będą też rolety harmonijkowe i żaluzje (aluminiowe lub z tworzywa sztucznego). Natomiast osobom z tradycyjnym podejściem do sprawy do gustu powinny przypaść makarony, czyli gęste, sznurkowe firany.

 

Co na okna do sypialni?

W sypialni chodzi głównie o stworzenie odpowiednich warunków do wypoczynku, miejsca pełnego prywatności. Wnętrze może być spowite w półmroku, a okna na noc całkowicie zasłonięte, by wpadający przez nie blask księżyca czy światła reflektorów nie utrudniały zasypiania. Oczywiście równie istotna jest możliwość regulowania stopnia natężenia światła, a tę oferują żaluzje pionowe, poziome, rzymskie oraz rolety harmonijkowe. Do ich zalet zalicza się także – łatwy montaż, demontaż i czyszczenie, poza tym w porównaniu do firan czy zasłon nie brudzą się tak szybko. Egzamin zdadzą także rolety typu dzień-noc. Produkty pasują do każdej stylistyki, zatem ich wybór powinien być podyktowany jedynie dopasowanie kolorystycznym. Całkiem ciekawą opcję stanowią jeszcze maty bambusowe. Niestety nie blokują w 100% promieni słonecznych, więc nie pozwalają na całkowite zaciemnienie pokoju. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by w oknie sypialni powiesić ciężkie, pasujące do odcienia ścian kotary (uszyte z nieprzezroczystego materiału o gęstym splocie zaciemnią pokój) oraz delikatne, zwiewne, nawet sięgające podłogi firany.

 

Co na okno do salonu?

Do salonu należy dobierać dekoracje okienne, mając na względzie styl aranżacji oraz gabaryty pomieszczenia. Możliwości przedstawiają się następująco. Opcja pierwsza to firany i zasłony. Do małych pokoi odpowiedniejsze będą firany lekkie, zwiewne, w jasnych odcieniach, wykonane z tiulu, woalu lub organzy. Tkaniny te przepuszczają promienie słoneczne, toteż dzięki nim pomieszczenie stanie się bardziej widne i przestronne. Co zaś tyczy się zasłon – gładkie są najbardziej uniwersalne, w poziome pasy optycznie „poszerzają” przestrzeń, a te w pionowe wizualnie „podwyższają” sufit.

 

Opcję drugą stanowią pozbawione firan okna i rolety. W zależności od potrzeb można zdecydować się na wyprodukowane z cieńszego albo grubszego materiału, o większej lub mniejszej przepuszczalności światła, w jasnym bądź ciemniejszym odcieniu. Ważne tylko, żeby ich odcień komponował się z kolorystyką reszty wyposażenia. Opcja trzecia, czyli żaluzje. Drewniane i bambusowe doskonale dopełniają aranżacje tradycyjne, stylizowane. Żaluzje plisowane z kolei stanowią kompromis między funkcjonalnością a oryginalnością, żaluzje pionowe (verticale) są trwałe i efektowne, natomiast do atutów aluminiowych należą: nowoczesny wygląd i szybkie czyszczenie.

 

furniture-3042835_1920

 

Pin It

Related Posts

Comments are closed.


Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'catapult_add_cookie_css' not found or invalid function name in /public_html/wp-includes/plugin.php on line 525

Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'yumprint_recipe_wp_head' not found or invalid function name in /public_html/wp-includes/plugin.php on line 525