kobieta 382

Sztuka dawania i przyjmowania prezentów

by • 04/11/2018 • Styl życiaComments (0)291

 

Mówi się, że więcej radości sprawia dawanie prezentów niż ich przyjmowanie. Jest w tym dużo prawdy, bo czy nie cieszy widok szczęśliwego dziecka, które może nie ma świadomości czy łatwo było daną rzecz zdobyć i czy dużo za nią zapłaciliśmy, ale potrafi okazać naturalną radość z czegoś co mu się podoba?

 

Obdarowana dziewczyna czy chłopak wie już, że chodzi nie tyle o konkretny przedmiot, choć ma to duże znaczenie, co o intencję, chęć sprawienia przyjemności, a sam przedmiot jest tylko służącym do tego środkiem. Widzimy więc, że dawanie i przyjmowanie prezentów to dwie strony tego samego medalu i mogą być tak samo źródłem szczęścia i satysfakcji jak i wstydu czy złości. Z własnego doświadczenia znamy już pewne zasady o jakich należy pamiętać chcąc wręczyć komuś upominek lub go otrzymując. Warto je uporządkować.

 

Jak dobrać właściwy prezent?

Skarpety znajdowane pod choinką, czy krawaty na Dzień Ojca to prezenty już legendarne i dużo mówiące o osobie wręczającej: „Wypadało coś dać, więc dał” albo „Nie wysilił się”. Czy o to nam chodziło? Dobór odpowiedniego prezentu to nie tyle kwestia pieniędzy co pomysłu i może pewnej ilości czasu. Upominki możemy podzielić na tradycyjne, które są utrwalone w danym środowisku kulturowym oraz indywidualnie dobrane dla jakiejś osoby. Do tradycyjnych możemy zaliczyć dewocjonalia dawane dzieciom z okazji I Komunii Świętej czy srebrne łyżeczki, dawane z okazji chrztu. Zalicza się tu również kwiaty ofiarowane kobiecie, zwłaszcza jeśli wiemy, jakie są jej ulubione. Moim zdaniem są one absolutnym hitem wśród upominków.

Kwiaty zawsze sprawiają przyjemność. Mówi się, że nie powinny to być rośliny doniczkowe, ale nie traktujmy tej zasady dosłownie. Jeśli znamy daną osobę i wiemy, że takie kwiaty lubi, nie miejmy oporów żeby sprawić jej taki upominek. Bardzo dobrym zwyczajem, niestety odchodzącym w zapomnienie, jest rozpoczęcie wizyty od wręczenia kwiatów naszej gospodyni oraz butelki alkoholu gospodarzowi. Do kategorii tradycyjnych prezentów zaliczają się też, oczywiście, książki. Podobnie jak w przypadku wymienionych wyżej upominków dobrze jest, choćby ogólnie znać upodobania danej osoby i to czy w ogóle lubi czytać. Ale książka z dedykacją dana osobie która właśnie obroniła pracę magisterką to z pewnością bardzo dobry pomysł.

 

Jakich prezentów nie dawać

Wybierając prezent zastanówmy się, jakie uczucia wzbudzi on u osoby obdarowanej. Bardzo możliwe, iż osoba ta pomyśli, że za wręczeniem jakieś przedmiotu kryje się sugestia, że właśnie tego potrzebujemy. Bardzo wyraźnymi przykładami są środki czystości. Otrzymanie nawet wyjątkowo ekskluzywnego antyperspirantu, w przypadku gdy ktoś o niego wyraźnie nie prosił, raczej nie sprawi frajdy osobie obdarowanej. Jeśli nie dokładnie nie znamy upodobań danej osoby, bardzo ryzykowne jest dawanie kosmetyków i perfum. Jeśli nie jesteśmy z kimś w związku, nie dawajmy bielizny. Nie spodziewajmy się też zachwytu, gdy samotnej kobiecie kupimy wibrator, nawet jeśli kierowały nami jak najlepsze intencje.

 

Kiedy prezentów nie przyjmować

Otrzymując upominek od razu odgadujemy motyw jego wręczenia. Jeśli ma on sprawić nam przyjemność, nawet jeśli jesteśmy nim zachwyceni, to powinniśmy go przyjąć z uśmiechem. Jeśli jednak jesteśmy pewni, że osoba ktoś wręcza go aby nam dokuczyć, zawstydzić, poniżyć nas czy tylko po to żeby w przyszłości czegoś oczekiwać w zamian, zdecydowanie nie powinniśmy go przyjmować.

 

Pin It

Related Posts

Comments are closed.


Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'catapult_add_cookie_css' not found or invalid function name in /public_html/wp-includes/plugin.php on line 525

Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'yumprint_recipe_wp_head' not found or invalid function name in /public_html/wp-includes/plugin.php on line 525