rowersy

Szybki rower – po czym go rozpoznać?

by • 27/09/2017 • Sport / Fitness, Styl życiaComments (0)1005

 

Dzięki modzie na bycie fit zauważa się coraz więcej zalet jazdy na rowerze. Jest to już nie tylko sposób na relaks i spędzanie wolnego czasu w samotności lub w gronie najbliższych, ale także aktywność fizyczna, która wspomaga walkę z nadprogramowymi kilogramami. Ponadto przyczynia się do poprawy kondycji, ogólnej wydolności organizmu i samopoczucia. Jest to coraz częściej doceniane przez osoby na co dzień prowadzące zdrowy styl życia oraz tych, którzy zmagają się z wieloma problemami, które przekreślają możliwość trenowania na siłowni lub biegania.

 

Rower to także świetny środek transportu, którego nie trzeba tankować, a więc nie odchudza portfela. Zaletą tego jednośladu jest również fakt, że rzadko coś się w nim psuje i nie wymaga kosztownych i skomplikowanych napraw. Zawsze można również skorzystać z usług, które proponuje każda wypożyczalnia rowerów (Warszawa jest miastem, gdzie takich miejsc jest sporo). Przed kupnem lub wypożyczeniem roweru warto się jednak zastanowić, jaki będzie spełniał nasze oczekiwania i który model sprosta konkretnym potrzebom. Najdokładniejszego zastanowienia będzie wymagał wybór roweru do zadań specjalnych, czyli na przykład dla sportowca, który potrzebuje szybkiego pojazdu. Po czym poznać szybki rower?

 

1.Opony

Najszybsze modele rowerów mają duże koła, których średnica wynosi nawet 28 cali. Mają też wąskie i gładkie opony. Wykonując test, łatwo się przekonać, że rower z kołami o szerokich oponach z agresywnym bieżnikiem (są to między innymi rowery górskie; Warszawa to miejsce, gdzie raczej ciężko je spotkać) nie dogoni roweru na oponach gładkich.

Jest to spowodowane głównie większym oporem toczenia oraz większą powierzchnią przylegania do podłoża, które powodują, że trzeba użyć znacznie większej siły, żeby ruszyć z miejsca. Nie trudno się zatem domyślić, dlaczego rowery, na których ścigają się kolarze, mają tak wąskie opony.

 

2.Kierownica

Najlepiej wyprofilowaną kierownicę mają rowery szosowe. Warszawa jest miastem, w którym znajduje się dużo wypożyczalni, dlatego można sprawdzić, czy jest to model, który nam pasuje. Kierownica powinna być zagięta w charakterystyczny sposób, żeby można było przyjąć odpowiednio pochyloną, a więc bardziej aerodynamiczną pozycję, która będzie tworzyć mniejsze opory i pozwoli na osiągnięcie większych prędkości. W najszybszych modelach rowerów, mostek kierownicy opada lekko w dół. Warto też stosować się do zasady, że im węższa kierownica, tym lepiej – sylwetka zbiera mniej powietrza, dzięki czemu można jechać szybciej. Optymalna szerokość kierownicy to około 56 centymetrów.

 

3.Waga

Jeśli ma się wątpliwości, który rower do szybkiej jazdy wybrać, to pomocna może się okazać wypożyczalnia rowerów. Warszawa jest miastem, w którym prawie na każdym kroku znajduje się podobna placówka. Jednak jeśli chce się osiągać maksymalne prędkości, warto zwracać uwagę na wagę roweru. Im będzie lżejszy, tym szybciej będzie można na nim jechać.

 

4.Sztywność

Jak nie trudno się domyślić, najlepsze do szybkiej jazdy są rowery szosowe. Oferuje je każda wypożyczalnia rowerów. Warszawa to miasto, w którym jest ich bardzo dużo. Rowery szosowe zawdzięczają swoje osiągi między innymi sztywności. Nie mają żadnej amortyzacji, dlatego cała siła pedałowania jest przekazywana od razu do napędu, który de facto również gra tutaj istotną rolę. Dobrze, jeżeli będzie miał dwie tarcze z jak najmniejszą ilością zębów.

 

Różnice – rowery szosowe Warszawa

Dla osoby, która szuka roweru do szybkiej jazdy, rower szosowy będzie zdecydowanie najlepszym wyborem. Jednak model ten dzieli się na kilka podtypów, o czym warto wiedzieć. Najprostszy podział to rowery sportowe i endurance. Podstawowa różnica między nimi ustawienie kierownicy – te drugie pozwalają zająć wygodniejszą pozycję, dlatego najlepiej nadają się do jazdy typowo turystycznej, natomiast wśród tych pierwszych wyróżnia się trzy rodzaje – rower do jazdy na czas/triathlonu, rowery przełajowe (mają szersze opony z bardziej agresywnym bieżnikiem) i rowery torowe, które są całkowicie pozbawione hamulców i przerzutek.

 

If you want to see best mountain bike shoes look here.

Pin It

Related Posts

Comments are closed.


Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'catapult_add_cookie_css' not found or invalid function name in /public_html/wp-includes/plugin.php on line 525

Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'yumprint_recipe_wp_head' not found or invalid function name in /public_html/wp-includes/plugin.php on line 525