forecover

Trend forecaster wie co będzie modne!

by • 26/04/2014 • Moda, Styl życiaComments (0)1381

 

To ona już pięć lat temu przewidziała, że będziemy nosić ubrania w kolorze żółtym. Lidewij Edelkoort, bo o niej mowa, to najsłynniejsza na świecie trend forecaster, czyli osoba przewidująca trendy. Zajmuje się tym już od ponad trzydziestu lat i co roku wraz ze swoim dwudziestoosobowym zespołem przygotowuje General Trend Book.

 

Jest to gruba księga wydawana zaledwie w 250 egzemplarzach i wysyłana do wybranych klientów. A ci klienci to nie byle kto. Edelkoort współpracuje z największymi: Coca-Colą, Estee Lauder, Nissanem. Bo jej prognozy nie dotyczą tylko tkanin, butów, fatałaszków. Sama Li w wywiadach podkreśla, że z biegiem czasu jej przewidywania stają się coraz bardziej uniwersalne. Wraz ze swoją ekipą przygotowuje co sezon kilkanaście mniejszych książek, w których wyszczególnia, co będzie się działo w różnorakich dziedzinach życia: jedzeniu, modzie, kosmetykach, aranżacji wnętrz, architekturze itp.

 

trendksiazka

 

 

Skąd to wszystko wie? Czy jej pracę można porównać z zajęciem jasnowidza, wróżki? Ależ skąd! Edelkoort mówi, że jest po prostu uważnym obserwatorem, a kiedy jej umysł nasyci się ideami, obrazami, migawkami, z tego miksu wyłania się dla niej coś nowego: kolor, tkanina, wzór, trend. Nigdy nie fotografuje tego, co widzi, w obawie, że mogłaby pominąć coś, co pozostałoby poza kadrem, a tak wszystko ma w głowie. Wygląda to dość magicznie, ale polega po prostu na genialnej wprost pamięci i umiejętności wyselekcjonowania tego, co w pewien sposób we współczesnym świecie powtarzalne, nagminne, charakterystyczne. Nie dyktuje trendów, lecz widzi to, co już istnieje, ale jest jeszcze niewychwycone, nienazwane. Widzi to po prostu wcześniej niż inni.

 

Dużo podróżuje z wykładami po całym świecie. Bywa również w Polsce i jest mentorem poznańskiej School of Form, gdzie cztery lata temu wygłosiła słynny już w świecie designerów wykład: Jesteśmy rodziną. Projektowanie i styl życia w przyszłości. Dzieliła się w nim swoimi obserwacjami życia społecznego i prognozowała, jak będą wyglądały relacje międzyludzkie w najbliższej przyszłości. Zauważyła mianowicie, że jej studenci nie lubią pracować solo, chętnie łączą się w zespoły, w których sami rozdzielają funkcje, spontanicznie dzielą się pracą. Li Edelkoort uważa, że to prawdziwa rewolucja! W ten sposób będą się tworzyć w przyszłości struktury społeczne: znacznie mniej zhierarchizowane, nastawione na współdziałanie. A przy tym każdy będzie mógł być sobą, zachować indywidualność i własny styl, będąc jednocześnie bliżej innych ludzi. A także bliżej natury.

 

trendfore

 

I tu wracamy do koloru żółtego. Według Li to kolor XXI wieku! Kolor słońca, kwiatów, jasny, energetyczny, pełen witalności i światła. Pojawi się nie tylko w naszej garderobie, ale również we wnętrzach, bo to jak urządzamy nasze mieszkania, przeobrażamy nasze otoczenie, stanie się dla nas coraz bardziej istotne. Przyznacie, że to bardzo optymistyczna prognoza. Pędzę do sklepu. Po co? Po coś żółtego oczywiście!

 

Monika Korybut

Pin It

Related Posts

Dodaj komentarz


Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'catapult_add_cookie_css' not found or invalid function name in /public_html/wp-includes/plugin.php on line 525

Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'yumprint_recipe_wp_head' not found or invalid function name in /public_html/wp-includes/plugin.php on line 525