roczek

Twoje dziecko skończyło roczek? Dowiedz się, jak powinien przebiegać jego rozwój ruchowy w najbliższych miesiącach!

by • 22/06/2016 • DzieckoComments (0)1110

 

Pierwsze urodziny Twojego dziecka to ważne wydarzenie, ale także czas refleksji nad tym, jak wiele zmieniło się w ciągu minionego roku. Twój maluszek ma już za sobą wiele ważnych etapów rozwoju. I choć oboje wykonaliście porządną pracę w tym zakresie, w nadchodzących miesiącach nadal czeka Was wiele zmian. Sprawdźmy wspólnie, jakie wyzwania rozwojowe czekają na Ciebie i Twoje dziecko w najbliższym czasie.

 

Sztuka chodzenia

W zależności od tego, na jakim etapie trudnej nauki chodzenia znajduje się Twoje dziecko, najbliższe miesiące upłyną Wam na doskonaleniu tej sztuki. W trzynastym miesiącu życia niektóre z dzieci całkiem dobrze już sobie radzą ze stawianiem pierwszych samodzielnych kroczków, inne potrzebują jeszcze wsparcia rodziców lub solidnych mebli, które znajdują się w ich otoczeniu i idealnie nadają się do wspierania równowagi i podtrzymywania podczas wstawania. Z każdym kolejnym dniem kroczków na drodze Twojej pociechy zacznie przybywać. I choć wciąż mogą zdarzać się jeszcze małe „przystanki”, wprost na pupę pośrodku pokoju, trzeba przyznać, że maluch radzi sobie coraz lepiej.

Około czternastego miesiąca chód dziecka wciąż może być jeszcze chwiejny i przypominać troszkę kołyszącą się na boki kaczuszkę, jednak takie ułożenie stópek jest jak najbardziej naturalne i zaniknie wraz z upływem czasu. Piętnasty miesiąc to czas, kiedy maluszkowi coraz częściej do poznawania otoczenia nie wystarcza już samo chodzenie. Twoja pociecha zaczyna dostrzegać różne poziomy wysokości mebli, a na które z wielkim upodobaniem zaczyna się wspinać. Próbuje także zaznajomić się ze schodami. Dlatego też okres ten wymaga od rodziców szczególnej uwagi i troski o zapewnienie dziecku bezpieczeństwa.

Szesnasty miesiąc życia upływa Twojemu dziecku krokiem wprost tanecznym, bo maluszek coraz lepie zaczyna wyczuwać rytm, podrygująckołysząc rozkosznie ciałkiem na boki. Utrzymywanie równowagi wychodzi mu coraz lepiej, dlatego zaczynają pojawiać się pierwsze podskoki na wygodnym materacu lub kanapie. W osiemnastym miesiącu Twoje dziecko nabędzie nową umiejętność, jaką jest bieganie, które wkrótce stanie się jego ulubioną czynnością. Każdy kolejny miesiąc będzie przynosić coraz większą samodzielność i coraz lepsze panowanie nad równowagą.

 

W zasięgu rączki…

Po ukończeniu pierwszego roku życia, dziecko coraz lepiej radzi sobie z panowaniem nad swoim ciałem i chwytaniem różnych rzeczy. Potrafi już manipulować różnymi przedmiotami, upuszczać je i postukiwać nimi. W każdym kolejnym miesiącu ruchy jego rączek będą coraz bardziej precyzyjne i skoordynowane.

W piętnastym miesiącu maluch opanowuje sztukę schylania się i samodzielnego podnoszenia upuszczanych zabawek. Coraz lepiej wychodzi mu także otwieranie i zamykanie różnych pojemników i mebli – maluch chętnie „pomaga” tym samym mamom w robieniu porządków w szafkach i szufladach. W siedemnastym miesiącu życia dziecko coraz lepiej radzi sobie z wkładaniem klocków do pudełka, a także umieszczaniem ich w odpowiednich otworach.

Samodzielne jedzenie staje się coraz bardziej precyzyjną czynnością, a posługiwanie się łyżeczką i picie z kubeczka nie sprawia już maluchowi większych trudności. Z czasem pojawi się także umiejętność budowania z klocków różnych prostych konstrukcji na przykład wieży.

Około dwudziestego miesiąca życia maluch będzie już potrafił bawić się piłką, nie tylko ją kopiąc, ale także rzucając nią zza główki, a nieco później będzie próbował rzucać nią do wyznaczonego celu. W kolejnym miesiącach jego ruchy będą już na tyle precyzyjne, że nawet delikatne chwytanie bardzo małych rzeczy, jak na przykład owoce, nie będzie dla niego stanowiło problemu.

Pod koniec drugiego roku maluch doskonale radzi sobie także z rysowaniem. W tym czasie na pewno zasypie Cię całym mnóstwem rysunków. Choć na razie oprócz prostych kształtów (na przykład buzi i oczek) nie wiele jeszcze będzie mógł stworzyć, zapewniamy, że dla Ciebie będą one prawdziwymi dziełami sztuki.

Merytorycznych informacji na temat rozwoju ruchowego Twojego niemowlaka dostarczył Enfamil.

 

Pin It

Related Posts

Comments are closed.


Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'catapult_add_cookie_css' not found or invalid function name in /public_html/wp-includes/plugin.php on line 525

Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'yumprint_recipe_wp_head' not found or invalid function name in /public_html/wp-includes/plugin.php on line 525