Poszewka z imitacji futra - H&M Home - 39,90 zł

5 podstaw dobrego ubezpieczenia nieruchomości

by • 07/06/2018 • DomComments (0)543

 

Dom lub mieszkanie zazwyczaj jest najcenniejszym przedmiotem, który posiadamy. Dlatego warto o nie odpowiednio zadbać.  Bieżące naprawy, remonty czy odświeżenie to nie wszystko. Prawdziwą ochronę na wypadek różnych nieprzewidzianych zdarzeń da nam ubezpieczenie nieruchomości. Jak wybrać dobrą polisę, aby nie martwić się czarnymi scenariuszami?

 

Co powinna zawierać dobra polisa ubezpieczenia nieruchomości?

Decydując się na ubezpieczenie domu lub mieszkania warto dokładnie przestudiować OWU, czyli Ogólne Warunki Ubezpieczenia. To kluczowy dokument charakteryzujący konkretne ubezpieczenie.

Bez znajomości OWU nie będziemy w stanie wybrać optymalnej dla nas polisy.

 

Zakres ubezpieczenia

To pierwsza rzecz, na którą powinniśmy zwrócić uwagę szukając ubezpieczenia nieruchomości. Najczęściej polisą objęta jest zarówno sama nieruchomość, jak również pomieszczenia przynależne (suszarnia, miejsce postojowe, piwnica), a także ruchomości znajdujące się w naszym domu lub mieszkaniu.

Ubezpieczenie chroni nasz dobytek przed zdarzeniami losowymi (pożar, grad, deszcz nawalny, powódź, zalanie, uderzenie pioruna), a także kradzieżą, dewastacją i rabunkiem.

Nie zapominajmy jednak o wyłączeniach, czyli sytuacjach, w których ubezpieczenie nieruchomości nie zadziała.

Najczęściej dotyczą one szkód powstałych w wyniku:

– nieprzestrzegania przepisów prawa budowlanego w zakresie obowiązkowych przeglądów instalacji

– złego stanu technicznego nieruchomości,

– ulokowania domu na terenach zalewowych,

– osunięcia się ziemi będącego efektem szkód górniczych,

– osiadania gruntu,

– przesiąkania wód gruntowych i opadowych,

– nieszczelności instalacji wodno-kanalizacyjnej,

– naturalnego zużycia nieruchomości,

– nienależytego zabezpieczenia mienia,

– kradzieży nieposiadającej znamion włamania

 

Suma ubezpieczeniowa

Suma ubezpieczenia, na jaką ubezpieczymy swoją nieruchomość ma wpływ na późniejszą wysokość odszkodowania.

Dlatego powinniśmy dokładnie zastanowić się, ile wart jest nasz dom i znajdujące się w nim wyposażenie, które chcemy ubezpieczyć. Pamiętajmy, że zaniżenie wartości może skończyć się stosunkowo niskim odszkodowaniem, które nie pozwoli nam na przywrócenie domu do stanu sprzed wystąpienia szkody. Zawyżenie sumy ubezpieczenia nie spowoduje też, że otrzymamy odszkodowanie wyższe od wartości nieruchomości.

 

Rozszerzenia ubezpieczenia nieruchomości

Wielu ubezpieczycieli umożliwia w ramach polisy ubezpieczenia domu wykupienie dodatkowych rozszerzeń. Najczęściej dotyczą one ubezpieczenia OC dla nas i naszych domowników, a także pomocy assistance.

OC chroni nas na wypadek wyrządzenia szkody lub krzywdy osobom trzecim. Wyobraźmy sobie sytuację, że przycinamy gałęzie. Pech chciał, że jedna z gałęzi spadając, zniszczyła ogrodzenie sąsiada. W takiej sytuacji pomoże nam ubezpieczyciel i wypłaci odszkodowanie.

W ramach pakietu assistance możemy liczyć na pomoc fachowców w przypadku wystąpienia zdarzenia losowego.  Na przykład w wyniku wichury na nasz dach upadło drzewo i zniszczyło dachówki. Dzięki ubezpieczeniu możesz liczyć na organizację i pomoc dekarza. To wygodnie rozwiązanie, bo nie musimy na własną rękę poszukiwać specjalisty. Wezwie go za nas ubezpieczyciel.

 

Ubezpieczenie nieruchomości dopasowane do potrzeb

Pamiętajmy, aby wybrać polisę odpowiadającą naszym potrzebom. Nie ma sensu płacić wyższej składki i ubezpieczać się od ryzyk, z którymi nigdy nie będziemy mieli do czynienia.

Ciekawą opcję ubezpieczenia domu oferuje TU Europa. To 4 wygodne warianty: MyHouse, MyFlat, MyRent i MyPropoerty. Z zakresem ubezpieczenia dopasowanym do potrzeb właściciela domu, mieszkania, wynajmującego dom oraz lokatora. Każdy z nas jest inny i mamy zróżnicowane potrzeby.

Dzięki takiej możliwości będzie mogli wybrać optymalną dla siebie polisę. Więcej przydatnych informacji znajdziemy na stronie: https://tueuropa.pl/nieruchomosci.htm .

 

Pin It

Related Posts

Comments are closed.


Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'catapult_add_cookie_css' not found or invalid function name in /public_html/wp-includes/plugin.php on line 525

Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'yumprint_recipe_wp_head' not found or invalid function name in /public_html/wp-includes/plugin.php on line 525