laps2e2

Czy można jeszcze uratować zalany laptop?

by • 27/06/2019 • TechnologiaComments (0)433

 

Wystarczy tylko chwila nieuwagi i już nasz laptop zostanie zalany. Cóż wypadki chodzą po ludziach i niestety te związane z zalaniem sprzętu zdarzają się nader często. Oczywiście, gdy już tobie się to przydarzy to zachowaj spokój i pamiętaj, że być może uda ci się uratować sprzęt. Serwisy komputerowe często zajmują się naprawą laptopów, co wcale nie jest takie drogie, ale być może jeżeli szybko zareagujesz to naprawa nie będzie wcale konieczna.

 

Odłącz źródło zasilania i wyjmij baterię

Nawet jeżeli wasz laptop jest jeszcze na gwarancji to musicie zdawać sobie sprawę, że większość serwisów, o ile nie wszystkie, nie akceptują wtedy waszej reklamacji. Wszak naprawy laptopów spowodowanych zalaniem zdarzają się aż za często. W takiej sytuacji musicie działać bardzo szybko i odłączyć wszystkie źródła zasilania oraz wyjąć baterię. Nawet jeżeli konieczne jest wyrwanie kabla z kontaktu to zróbcie to , gdyż tutaj nie ma miejsca na sentymenty. Pamiętajcie oczywiście, aby laptop trzymać cały czas w pozycji do góry nogami. Pamiętaj, aby absolutnie nie włączać sprzętu, choć pozornie może ci się wydawać, że wszystko jest z nim w porządku. Niestety często wady i uszkodzenia wychodzą po jakimś czasie, czasami nawet po kilku tygodniach, a skutki są już zdecydowanie cięższe. Naprawa laptopów jest też zdecydowanie droższa, choć niestety nie zawsze możliwa.

 

laptop-i-kawa

 

Odwróć laptop do góry nogami

Jeżeli wylaliście już napój na wasz sprzęt to szybko przechylcie go do góry nogami. Tutaj macie tak naprawdę tylko chwilę na szybką reakcję nim płyn dostanie się do płyty głównej. Pamiętajcie, aby również bardzo szybko i zdecydowanie odchylić ekran. Bądźmy szczerzy naprawa komputerów stacjonarnych często bywa łatwiejsza, gdyż zazwyczaj zalaniu ulega tylko klawiatura, a w przypadku laptopów sprawa jest już zdecydowanie bardziej skomplikowana i naprawdę trzeba uważać, aby nie zalać płyty głównej. Zatem absolutnie nie potrząsajcie sprzętem, ale trzymajcie go do góry nogami, aż napój, czy woda wypłyną. Pamiętaj, aby absolutnie go nie włączać.

 

Czas na przygotowanie do osuszania

Już teraz musimy Cię uświadomić, że osuszanie laptopa nie jest ani szybkie, ani też przyjemne, a do tego jest czasochłonne. Na początku musisz rozkręcić swój sprzęt. Aby tego dokonać niewątpliwie przyda ci się instrukcja producenta, czyli service manual. Nim przejdziesz do osuszania musisz również zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia. Niewątpliwie przyda ci się zestaw śrubokrętów. Przygotuj również wodę destylowaną. Pamiętaj, że tzw. kranówka nie może być jej zamiennikiem. Przydadzą ci się również chłonne szmatki i ręcznik papierowy oraz duża doza cierpliwości. Absolutnie zabronione jest używanie suszarki do włosów, gdyż może ona przynieść więcej szkód niż pożytku. Teraz dopiero możesz Przejść do właściwej pracy.

 

laptop-wymiana-dysku

 

Osuszanie rzecz najważniejsza

Oczywiście musisz wiedzieć, że każdy laptop najlepiej trzymać przez około 24 godziny do góry nogami, a dopiero potem przejść do jego rozkręcania. Jeżeli już tego dokonałeś to koniecznie krok po kroku sprawdzaj wszystkie podzespoły i części, czy znajdują się na nich ślady płynów, a jeżeli takowe zauważysz to oczywiście delikatnie wycieraj je miękkim ręcznikiem papierowym. Jeżeli zauważysz np. osad z kawy to oczywiście użyj wacika lekko zwilżonego wodą destylowaną i bardzo delikatnie go usuń. Możesz również użyć szczoteczki do zębów. Wody destylowanej nie można jednak używać do napędu optycznego, czy też dysku twardego. Po przepłukaniu oczywiście musisz poczekać, aż laptop wyschnie i dopiero wtedy możesz przejść do złożenia go.

Często można usłyszeć, że nie potrzebnie postawiliśmy filiżankę kawy obok laptopa, ale bądźmy szczerzy kto z nas tego nie robi. Niezależnie, czy pracujemy, czy zwyczajnie przeglądamy portale plotkarskie to często obok naszego laptopa znajduje się napój, a niestety wystarczy tylko chwila nieuwagi i zalejemy sprzęt. Owszem możemy tego nie robić, ale czy tak naprawdę jest to możliwe. Zatem, jeżeli zdarzy się już wam taka sytuacja to koniecznie zapamiętajcie nasze rady i działajcie bardzo szybko, zdecydowanie, ale i delikatnie.

 

Pin It

Related Posts

Comments are closed.


Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'catapult_add_cookie_css' not found or invalid function name in /public_html/wp-includes/plugin.php on line 525

Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'yumprint_recipe_wp_head' not found or invalid function name in /public_html/wp-includes/plugin.php on line 525

Strony: 1 2