prob

Używasz probiotyku? Przechowuj go zgodnie z zaleceniami!

by • 08/04/2015 • Na czasie, ZdrowieComments (0)18568

 

W ciagu kilku ostatnich lat probiotyki zyskały dużą popularność, głównie jako produkty odbudowujące zaburzoną florę bakteryjną organizmu po antybiotykoterapii. Preparaty probiotyczne są szczególnie popularne także wśród kobiet, które chcą uniknąć nawrotu infekcji intymnych. Zawartość bakterii kwasu mlekowego sprawia bowiem, że dzięki zastosowaniu probiotyku pH pochwy obniża się, a ryzyko rozwoju zakażeń układu moczowo-płciowego wyraźnie się zmniejsza. Prozdrowotne właściwości produktów tego typu mogą niestety zmaleć, gdy są one niewłaściwie przechowywane.

 

Probiotyk do lodówki!

Gdzie trzymasz zakupione suplementy diety? Jeśli po powrocie do domu wkładasz je do szuflady lub szafki na leki, możesz być spokojna o ich działanie – z reguły preparaty tego typu nie wymagają szczególnego traktowania. Inaczej sytuacja przedstawia się w kwestii probiotyków. Te powinny być przechowywane w lodówce, ponieważ mają w swoim składzie żywe szczepy bakterii, a tylko odpowiednio niska temperatura zapewni im optymalne warunki do przeżycia. Pod tym względem probiotyki przypominają nieco jogurty – gdy jest zbyt ciepło, „psują się” szybciej. W aptekach dostępne są produkty „probiotyczne”, które nie muszą być przechowywane w lodówce, jak jest jednak ich skuteczność? Chcąc mieć pewność lepiej wybierać te właściwie przechowywane.

 

Ochrona probiotyczna w podróży

Jeżeli stosujesz preparat probiotyczny, a czeka cię wyjazd, prawidłowe przechowywanie produktu może urastać do rangi problemu. Nie musisz się jednak martwić – producenci dobrej jakości probiotyków (np. kapsułek dopochwowych Lactovaginal) uspokajają, że aż do czterech tygodni można przechowywać je poza lodówką. W praktyce oznacza to, że możesz zabrać ze sobą ulubiony preparat w podróż i nie odbije się to na jego jakości. Warto jest zaopatrzyć się w torebkę termoizolacyjną dostępną w aptekach, koszt ok 2 zł.

Co dzieje się z dobrym probiotykiem przechowywanym w temperaturze pokojowej przez ponad cztery tygodnie? Produkt będzie dalej działał, ale im dłużej był narażony na niekorzystne warunki, tym mniejsza będzie jego efektywność. Warto przy tym podkreślić, że nawet wtedy jego skuteczność będzie większa niż preparatów, które zawierają nieaktywne szczepy lub od początku były narażone na działanie niekorzystnych warunków.

 

Czy potrzebujesz probiotyku?

Każdy człowiek ma, a przynajmniej powinien mieć, w swoim ciele określoną liczbę pałeczek kwasu mlekowego, które regulują procesy trawienia i zapewniają kobietom kwaśny odczyn pochwy. Bakterie te odgrywają szczególną rolę w utrzymaniu równowagi mikrobiologicznej organizmu – gdy ich ilość zmniejsza się, pojawienie się problemów zdrowotnych i przykrych dolegliwości to zwykle tylko kwestia czasu.

U kobiet spadek liczby bakterii kwasu mlekowego skutkuje wzrostem pH dróg rodnych i nadmiernym wzrostem patogenów wywołujących zakażenia pochwy, natomiast u kobiet i mężczyzn wyjałowienie jelit (np. po leczeniu antybiotykiem) powoduje niedyspozycje trawienne: bóle brzucha, biegunki i nudności. Zastosowanie probiotyku (doustnego u mężczyzn, doustnego lub dopochwowego u kobiet) pozwala na odbudowę flory bakteryjnej i uniknięcie problemów zdrowotnych.

Po preparat probiotyczny powinnaś sięgnąć, gdy masz za sobą antybiotykoterapię, stosujesz leki hormonalne, często chodzisz na basen lub doświadczasz upławów o przykrym zapachu. W przypadku nieprawidłowej wydzieliny z dróg rodnych najlepszym wyborem będzie dopochwowy probiotyk ginekologiczny, który działa od momentu aplikacji. Zwróć przy tym uwagę aby produkt był lekiem wydawanym bez recepty, nie zaś suplementem diety.

 

Pin It

Related Posts

Dodaj komentarz


Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'catapult_add_cookie_css' not found or invalid function name in /public_html/wp-includes/plugin.php on line 525

Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'yumprint_recipe_wp_head' not found or invalid function name in /public_html/wp-includes/plugin.php on line 525

Strony: 1 2