kolor wlosow test

W jaki sposób zasilać diody typu LED?

by • 03/09/2018 • TechnologiaComments (0)672

 

Instalacje opierające się na technologii light-emitting diode są wyjątkowo wrażliwe na wszelkie zakłócenia napięcia, dlatego niezwykle ważny jest w ich przypadku dobór odpowiedniego zasilacza LED, który nie tylko zamieni napięcie sieciowe 230V na potrzebny im prąd stały 12V, ale także zabezpieczy je przed przepięciami. W jaki sposób najlepiej zasilać taśmy lub listwy LED?

 

Zasilacz LED ze stabilizatorami prądu

Ze względu na typ prądowy diod LED, dla tych urządzeń ważniejszy jest przepływający przez nie prąd, niż jego napięcie. Charakterystyczna dla tego typu źródła światła budowa sprawia, że nawet chwilowe zakłócenia prądu jego pracy może trwale je uszkodzić, po czym konieczna będzie wymiana całej taśmy lub listwy LED. Jak tego uniknąć?

Wykorzystuje się rezystory ograniczające prąd lub drivery prądowe, których zadaniem jest ograniczenie oraz stabilizacja przepływającego przez nie prądu. Istnieją również zasilacze LED, które na wylocie zamiast stabilizacji napięcia posiadają stabilizację prądu i, w zależności od modelu, zapewniają prąd stały lub regulowany.

 

Zasilenie instalacji oświetleniowej, opartej na technologii LED, dzieli się na dwa typy:

– za pomocą zasilaczy LED stabilizujących napięcie prądu,

– za pomocą prądowych zasilaczy LED.

 

Napięciowe zasilacze LED

Jeśli chodzi o dobór zasilacza do typu instalacji LED, modele napięciowe można zastosować wyłącznie w układach, które są wyposażone w dodatkową elektronikę stabilizującą prąd. Bywa to dużym utrudnieniem i często zmusza do wyboru modelu prądowego. Przy diodach posiadających taką elektronikę zasilacze napięciowe sprawdzą się bardzo dobrze, przy czym należy pamiętać, że rozróżniamy dwa typy takich urządzeń:

– elektroniczne, inaczej przetwornice,

– transformatorowe.

 

Modele transformatorowe są starszym rozwiązaniem i pozostały daleko w tyle za modelami elektronicznymi, szczególnie na poziomie energooszczędności – dlatego przy wyborze warto zdecydować się na nowocześniejszy model napięciowego zasilacza LED.

Największą zaletą modeli napięciowych jest szereg zabezpieczeń, które ochronią diody LED przed przepięciami  i związanym z nimi uszkodzeniem instalacji.

 

Prądowe zasilacze LED

W przypadku prądowych zasilaczy LED możemy liczyć na dobrą stabilizację prądu i wysoką sprawność. To rozwiązanie też ma jednak swoje wady – przede wszystkim bardzo ważny jest dobór urządzenia pod konkretną instalację świetlną, co często wiąże się z dodatkowymi kosztami i znacznie utrudnia rozbudowę lub zmianę oświetlenia tego typu. Minusem jest też fakt, że przy zasilaczach tego typu nie można zastosować ściemniacza LED – można jedynie skorzystać z urządzeń z wbudowanym wejściem ściemniającym, jednak takie rozwiązanie również bywa kłopotliwe. Prądowe zasilacze LED najlepiej stosować przy pojedynczych listwach LED, które nie wymagają ściemniania. Gotowe oprawy będą najlepiej współpracować z urządzeniami tego typu.

 

Pamiętaj o jakości zasilacza LED

Warto pamiętać o ważnej kwestii, jaką jest jakość zasilacza LED. Kupując najtańsze modele, narażamy się na ryzyko natrafienia na urządzenia, które mogą nie spełnić naszych wymagań odnośnie wytrzymałości, sprawności i bezpieczeństwa. Najlepiej szukać urządzeń u zaufanych producentów, stosujących się do norm wprowadzonych przez Unię Europejską

 

Pin It

Related Posts

Comments are closed.


Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'catapult_add_cookie_css' not found or invalid function name in /public_html/wp-includes/plugin.php on line 525

Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'yumprint_recipe_wp_head' not found or invalid function name in /public_html/wp-includes/plugin.php on line 525