cover123

Poznaj swój zegar biologiczny

by • 13/02/2014 • ZdrowieComments (2)4096

 

Kiedy i co robić, aby nasz zegar biologiczny sprzyjał nam najbardziej? Nie od dziś wiadomo, że każdy z żyjących organizmów ma uregulowany czas pracy. Na co dzień nie zwracamy uwagi na to, co dzieje się w naszym wnętrzu. Przygotowujemy się do zajęć, gotujemy obiad, sprzątamy mieszkanie, chodzimy na imprezy, czytamy książki, surfujemy w Internecie…. Wydaje się Wam, że zabraliście się do tego od dobrej strony? Czytajcie uważnie! Warto wiedzieć jak działa zegar biologiczny człowieka.

 

Nasz organizm został tak zaprogramowany, żebyśmy nie musieli martwić się o większość rzeczy – mruganie, oddychanie etc. Warto jednak wiedzieć jak działa, żeby można było osiągać lepsze wyniki w codziennych czynnościach. Z naszym poradnikiem zegar biologiczny człowieka nie będzie Ci obcy!

 

zegar-biologiczny-czlowieka-137332362276

 

 

Między godziną 7:00 – 9:00 następuje koniec wydzielania melatoniny (hormonu odpowiedzialnego za sen), a nasze jelita zaczynają szybszą pracę. Ta pora jest najlepsza na pobudkę i śniadanie- po przebudzeniu wzrasta poziom greliny, czyli hormonu głodu- podwyższony spowoduje nerwowość – NIE ZAPOMINAJCIE O ŚNIADANIU! 

 

Od godziny 10:00 jesteśmy najbardziej kreatywni i sprawni intelektualnie. Możemy śmiało planować prace umysłowe. Wtedy nasz mózg działa na najwyższych obrotach i nie możemy narzekać na brak koncentracji

 

Godzina 11:00 / 11:30 to odpowiednia pora na drugie śniadanie- o tej porze w naszym organizmie wzrasta poziom galaniny- hormonu, który wzmaga apetyt na niezdrowe tłuszcze. Warto temu zapobiec i zjeść wartościowy posiłek.

 

Od godziny 14:30 – 16: 00 – pora na obiad! Najobfitszy posiłek w ciągu dnia. Ważne, żeby po 15:30 nie pić mocnej kawy– zawarta w niej kofeina pobudza organizm, a to powoduje rozregulowanie naturalnego zegara biologicznego.

 

O 15:30 nasz organizm ma najszybszy czas reakcji- popołudniowa pora jest idealna na kontakty towarzyskie- jeżeli czekają nas ważne rozmowy czy spotkania, to warto zaplanować je właśnie o tej godzinie.

 

Godzina 17:00 to czas na trening- wtedy nasz układ krążenia jest najbardziej wydolny w ciągu całej doby, więc możemy spodziewać się zadowalających efektów. Ta pora to również dobry czas na zakup obuwia. Po całym dniu nasze stopy są trochę większe niż z samego rana, dlatego przymierzając buty możemy być pewni, że z rozmiarem trafimy w dziesiątkę.

 

nastepna

Pin It

Related Posts

2 Responses to Poznaj swój zegar biologiczny

  1. Ona pisze:

    A kiedy ktoś kładzie się o 7:00 i wstaje o 14:00 to ma taki sam zegar?

Dodaj komentarz


Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'catapult_add_cookie_css' not found or invalid function name in /public_html/wp-includes/plugin.php on line 525

Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'yumprint_recipe_wp_head' not found or invalid function name in /public_html/wp-includes/plugin.php on line 525

Strony: 1 2 3