srilanka

Co można zobaczyć na Sri Lance i kiedy warto jechać?

by • 30/06/2016 • PodróżeComments (0)1423

 

Egzotyczne podróże są marzeniem wielu osób. Przed daleką wyprawą warto jest dobrze przygotować się merytorycznie, ponieważ ugruntowana i rzetelna wiedza pozwoli dokładniej poznać  nowe miejsce, a tym samym bardziej cieszyć się wyjazdem. Ta zasada sprawdzi się szczególnie w przypadku, gdy ktoś wybiera się do tak odległego kulturowo kraju jakim jest Sri Lanka. Poniższy przewodnik pomoże każdemu, kto planuje podróż do tego egzotycznego zakątka świata, zobaczyć i dowiedzieć się więcej.

 

Sri Lanka – klimat i pogoda

Sri Lanka to popularny kierunek zagranicznych podróży. Kraj ten w całości położony jest na wyspie Cejlon, od strony południowego wybrzeża Indii. Przez przeważającą część roku świeci tam słońce i choć pogoda jest stabilna, to opadów można spodziewać się w każdym momencie, gdyż jest to kraj tropikalny.

 

Sri Lanka – kiedy jechać

Termin wyjazdu do tej części Azji warto uzależnić od konkretnych miejsc na wyspie.

W przypadku południowego i zachodniego wybrzeża wyspy najlepszy czas na przyjazd przypada od grudnia do marca oraz od drugiej połowy czerwca do pierwszej połowy sierpnia.

Podróżowanie po wschodnim wybrzeżu najlepiej odbyć od czerwca do sierpnia, od kwietnia do drugiej połowy maja oraz we wrześniu.

Środkowa część wyspy jest najbardziej sprzyjająca zwiedzającym, jeśli chodzi o pogodę. Bez obaw można ją odwiedzać przez cały rok.

Wybierając się w określone części Sri Lanki, z uwzględnieniem najdogodniejszych miesięcy, można mieć niemal 100-procentową gwarancję stabilnej pogody, słońca oraz niewielkich opadów i silnych wiatrów.

 

Sri Lanka – jakie są atrakcje i co warto zobaczyć

Sri Lanka to bogactwo kultury indyjskiej wymieszanej z kolonizatorskimi wpływami. Tak zwany trójkąt kulturalny przyciąga mnóstwem atrakcji i niesamowitych zabytków. Jest to region, który tworzą trzy dawne stolice kraju: Kandy, Polonnaruwa oraz Anuradhapura, a także Dambulla i Sigirija.

Dla osób, które lubią aktywny wypoczynek, idealna będzie parada w miejscowości Kandy. Impreza trwa kilka dni i promuje Kandyan Dance, najsłynniejszy taniec. Ze względu na dominującą religię, jaką jest buddyzm, warto zwiedzić okoliczne świątynie. Te, które są wykute w skałach, zdobią antyczne freski. Jednym z takich miejsc jest Złota Świątynia Dambulla, która składa się z pięciu jaskiń. Znajduje się w środkowej części Sri Lanki, w mieście Dambulla, stąd jej nazwa. Świątynia powstawała aż przez 19 stuleci, w okresie od I w. p.n.e. do XVIII w.

Kolejnym ważnym punktem na turystycznej mapie Sri Lanki jest Sigirija. Znajduje się tam magmowa skała licząca 180 metrów wysokości, na której został zbudowany w starożytności kompleks pałacowo-obronny. Obecnie można podziwiać jedynie jego ruiny. Warto wiedzieć, że Sigirija znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Dla każdego, kto lubi bliski kontakt z naturą, obowiązkowym miejscem do odwiedzenia jest Pinnawela. Mieści się w niej sierociniec dla słoni, który stanowi jedyną w swoim rodzaju atrakcję turystyczną. Można tu wziąć czynny udział w karmieniu słoniątek oraz obejrzeć wielki pochód stada słoni, uliczkami miasta aż do rzeki.

Odwiedzając  Sri Lankę, nie można zapomnieć o zwiedzeniu plantacji herbaty.  Żeby bliżej zapoznać się z tym tematem, warto wybrać się do Nuwara Eliya, gdzie znajduje się fabryka oraz plantacja.

 

Sri Lanka – miejsca idealne na odpoczynek

Po intensywnym zwiedzaniu wyspy, idealnym miejscem na odpoczynek są piaszczyste, szerokie plaże Sri Lanki, które charakteryzują się pomarańczowym zabarwieniem. Bez przeszkód można znaleźć odludne miejsca, gdzie z powodzeniem uda się odpocząć od miejskiego zgiełku i tłoku. Ale plaże Sri Lanki to nie tylko wielogodzinne, leniwe plażowanie. Można tu także czynnie uprawiać sporty wodne, jak choćby surfowanie czy pływanie w oceanie. Doskonałym do tego miejscem jest Hikkaduwa uznawana za drugie na Sri Lance, najlepsze do tej aktywności miejsce.

 

Więcej ciekawostek na temat Sti Lanki znaleźć można na stronie: http://www.um24.pl/sri-lanka/poradnik/podstawowe-informacje.

 

Pin It

Related Posts

Comments are closed.


Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'catapult_add_cookie_css' not found or invalid function name in /public_html/wp-includes/plugin.php on line 525

Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'yumprint_recipe_wp_head' not found or invalid function name in /public_html/wp-includes/plugin.php on line 525